Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kırmızı Kazak Modeli (Anlatımlı)

Kırmızı Kazak Modeli (Anlatımlı)

Çok güzel bir kazak modeli ile karşınızdayız. Kırmızı rengin sıcak görüntüsü ile albenisi iki kat artmış. Eeee ne demişler kırmızı olsun beş fazla olsun…:)

Bu alımlı, kırmızı şık kazağa sahip olmak çok kolay. Bunu kendiniz yapabilirsiniz…

Malzemeler :

450-500 gr. ip

5,5 numara şiş ve

4,5 numara tığ

Malzemelerimizi temin ettikten sonra gelelim kazağımızın yapılışına.

Kazağımızı örmeye arkadan başlıyoruz. Şişimize 75 ilmek atıyoruz. İlk sırayı büyün ilmeklerimiz ters olacak şekilde örüyoruz. İkinci sırada ise bütün ilmeklerimizi düz örüyoruz.

Üçüncü sıradan itibaren aşağıdaki şemada ayrıntılarını bulabileceğiniz saç örgülü ajur modelini örgümüze uygulamaya başlıyoruz. Örgümüzün boyu 42 cm olana kadar modeli uygulamaya devam ediyoruz. Kol kesimi için iki taraftan da 3 ilmek, sonra her iki sırada 2 kez i ilmek ve son olarak da 1 kere 1 ilmek keserek kol oyuntusunu tamamlamış oluyoruz. Örgümüzün boyu 64 cm’ye ulaştığında, ilmekleri tek seferde kesip, kazağımızın arkasını tamamlamış oluyoruz.

Ön kısma geçtiğimizde, arka ile aynı sayıda başlangıç ilmeklerimizi şişimize atıyoruz. Yine bir sıra ters, bir sıra düz örgüden sonra 3. sıradan itibaren şemadaki modeli örgümüze uygulamaya başlıyoruz. Örgümüzün boyu 36.5 cm’ye ulaştığında V yaka oyuntusu için 1 ilmek sağa, 1 ilmek sola düz ilmek örerek, örgümüzü iki eşit parçaya ayırıyoruz. Bu iki düz ilmek kenar örgüsü olacak ve ortada bulunan saç örgüsünün sağından ve solundan yaka kesintilerini yapmamızı sağlayacak.

Kesintiler her 4 sırada olmak üzere 13 defa tekrarlanarak V yaka tamamlanmış olacak.

Kolların yapılışı için; şişimize 51 ilmek atarak örgümüzü örmeye başlıyoruz. Yine ilk sıra ters, ikinci sıra düz olmak üzere üçüncü sıradan itibaren modeli örgümüze yerleştiyiyoruz. Örgmüzün boyu 46 cm’ye ulaşınca iki taraftan da 1’er ilmek ve her 2 sırada 3 defa olmak üzere 1’er ilmek, her 4 sırada da 5 defa olmak üzere 1’er ilmek kesiyoruz. Kesme işlemimize örgümüzün boyu 63 cm olana ve şişimizde 15 ilmek kalana kadar devam ediyor. En sonunda, kalan 15 ilmeği keserek örgümüzü tamamlıyoruz. 

Ördüğümüz parçaları birbirine dikerek ekledikten sonra, yaka kenarına sık iğne ile şekil verip kazağımızı giymeye başlayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ