Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Desenli Mor Kazak

Desenli Mor Kazak

Malzeme: 300 gr. mavi, 100 gr. bej, 100 gr. bordo, 100 gr. yeşil renk yün. İşleme için: Gri, kırmızı, mor ve kavuniçi rengi iplik. 5 ve 5,5 no’lu şişler. Bir adet yün iğnesi.

Kullanılan örgüler: 1 /1 lastik: 1 yüz 1 ters. Düz örgü: 1 sıra yüz 1 sıra ters.

Örnek: 10X10 cm’lik bir kare düz örgü ve 5,5 no’lu şişlerle 16 ilmek ve 19 sıraya eşittir.

Arka: 5 no lu şişler ve mavi renk yünle 60 ilmek atılır ve 5 cm. lastik örülür. İlk sırada yanlardan birer ilmek artırarak 5,5 no lu şişlerle düz örgüye geçilir. 3. ve 5. sırada yine yanlardan birer ilmek . artırılır. 27 cm’de şema takip edilerek desenli örgüye geçilir. 37 cm’de kol oyuğu için sonraki 2 sıranın başlangıcından üç ilmek ve yine sonraki iki sıranın başlangıcından 3 İlmek kesilir (60 ilmek kalmıştır). 72 cm’e kadar desene devam edilir. Omuzlar İçin sonraki iki sıranın başlangıcından 15 ilmek, sonra yine sonraki iki sıranın başlangıcından 9 ilmek kapatılır (kalan 24 ilmek yaka için bekletilir).

bayan kadın desenli mor kazak modelleri örnekleri çeşitleri örgü bayan

Ön: 54 cm’e kadar arka gibi örülür. Sonra yaka için örgü iki parçaya ayrılır ve bir kenar üzerinden şu şekilde devam edilir: İlk 22 ilmek desenli düz örgü örülür, dönülür ve kalan ilmekler bekletilir. Yakanın iç kısmından 2 sırada bir 4 defa 1 ilmek eksiltilir (18 ilmek kalır). Omuzlar için sonraki iki sıranın başlangıcından 9 ilmek, sonra son 9 ilmek kapatılır. Örgünün önünden bekletilen orta 16 ilmek alınır, diğer kalan 22 ilmekle birleştirilir ve simetrik olarak ikinci parça örülür.

Kol: 5 no lu şişler ve mavi renk yünle 30 ilmek atılır ve 6 cm. lastik 1/1 lastik örgü yapılır. Yanlardan birer ilmek artırılarak 5,5 no lu şişlerle düz örgüye geçilir. 6 sırada bir yanlardan bir ilmek artırılarak 29 cm’e kadar düz örgüyle devam edilir. 8 sırada bir yanlardan bir ilmek artırmaya devam edilerek desenli örgüye geçilir. 39 cm’den sonraki iki sıranın başlangıcında 3 ilmek, sonraki iki sıranın başlangıcında 3 ilmek eksiltilir (44 ilmek kalmıştır). Yine desenli örgüyle devam edilirken, 16 İlmek kalana kadar, yanlardan 3 sırada bir 1 ilmek ekslltilmeye devam edilir. Kalan ilmekler bir seferde kapatılır.

Hazırlanışı: Sol omuz dikilir. Yaka bordürü: Mavi renk yün ve 5 nolu şişlerle arkanın bekletilen 24 ilmeği, yakanın sol tarafı boyunca 15 ilmek, bekletilen orta 16 ilmek, yakanın sağ tarafındaki 15 ilmek (toplam 70 ilmek) alınır. 10 sıra 1 /1 lastik örülür. İlmekler yumuşak bir şekilde kapatılır. Sağ omuz dikilir. Kollar takılır. Yanlar ve kol altları dikilir. Yaka bordürü ikiye katlanır ve gizli dikişle içe doğru dikilir. 6 kat işleme ipliği ile resimde görüldüğü gibi, desenin üzerine toplar işlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ