Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Desenli Çocuk Kazağı

Desenli Çocuk Kazağı

Malzeme: 200 gr. mavi, 100 gr. bej, 100 gr. yeşil, 100 gr. bordo, 100 gr. gri renk yün; birer yumak gri, kırmızı, mor ve kavuniçi rengi işleme ipliği. 5 ve 5,5 no lu şişler. Bir yün ipliği.

Kullanılan örgüler: 1 /1 lastik: 1 yüz 1 ters. Düz örgü: 1 sıra yüz 1 sıra ters.

Örnek: 10X10 cm’lik bir kare düz örgü ve 5,5 no lu şişlerle 16 ilmek ve 19 sıraya eşittir.
Yapılışı: Ön ve arka parçalar aynıdır. 5 nolu şiş ve mavi renk yünle 48 ilmek atılır ve 5 cm. lastik örgü yapılır. Şema takip edilerek 5,5 nolu şişlerle desenli düz örgüye geçilir. Desen bitiminde mavi renk yünle 12 sıra düz örgü yapılır. Kol oyuğu için yanlardan 3 ilmek kapatılır ve reglan için yanlardan, 24 ilmek kalana kadar, 2 sırada bir 1 ilmek kesilir. Yaka için orta 10 ilmek bekletilerek örgü iki parçaya ayrılır. Yaka tarafından iki sırada bir 1 ilmek ve reglan için yanlardan 2 sırada bir 1 ilmek eksiltilmeye devam edilerek örgü bitirilir.

desenli çocuk kazağı modelleri örnekleri çeşitleri örgü çocuk kazakları

Kol: 5 no lu şişler ve mavi renk yünle 26 ilmek atılır ve 5 cm. lastik örülür. Şemanın 18. sırasından başlanarak 5,5 no lu şişlerle desenli düz örgüye geçilir. Yanlardan 4 sırada bir 1 ilmek artırılır. Desen bitiminde mavi renk yünle 12 sıra örülür. Kol oyuğu için yanlardan 3 ilmek kapatılır ve 10 ilmek kalana kadar 2 sırada bir 1 ilmek eksiltilir. Kalan ilmekler bekletilir.

Hazırlanışı: Arka kol kısım açık bırakılarak reglanlar dikilir. 5 no lu şiş ve mavi renk yünle sol kolun 10 ilmeği, sol yaka boyunca 3 ilmek, önün bekletilen 10 ilmeği, sağ yaka boyunca 3 ilmek, sağ kolun 10 ilmeği ve arkadan 16 ilmek alınır. 8 sıra lastik örülür. Yumuşak bir şekilde kapatılır. Bordür ve arka reglan dikilir. Bordür ikiye katlanıp gizli dikişle içten tutturulur. Yanlar ve kol altları dikilir. Resime bakarak 6 kat işleme ipliği desenin üzerine top motifleri işlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ