Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Hırka Modeli

Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Hırka Modeli

Kız ve erkek çocuklar için örebileceğiniz, kapüşonlu bir mont. Roba kısmı iki yün karıştırılarak örülüyor…

GEREKLİ MALZEMELER:
150 gr. gri,
250 gr. mavi
125 gr. beyaz yün
3,5 numara şiş
Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Hırka Örneği

KULLANILAN ÖRGÜLER:
Başlangıç örgüsü: 1. sıra: 1 yüz ördükten sonra sıra boyu şöyle çalışın: İpi örgünün yüz tarafında tutarak 1 ilmeği ters, örmeden alın. Sırayı 1 yüz ile tamamlayın.
2. Sıra: 1 ilmeği örmeden ters alın, 1 yüz örün. Sırayı 1 i Imeği örmeden, ters alarak tamamlayın. Hep bu 2 sırayı tekrarlayın.
Haraşo: Bütün sıralar yüz.
Düz örgü: 1 sıra yüz, 1 sıra ters.
Mavi ile toplu örgü: Gri ile 3 yüz örüp sonra şöyle çalışın: Mavi ile 1 top yapın (yani 1 ilmekten, 1 yüz ve 1 ters örerek 2 ilmek çıkarın. Parantez içini 2 kez tekrarlayın. İşi döndürün, 4 ters örün, işi döndürün, 4 yüz örün ve bütün bu ilmekleri, son ördüğünüz ilmeğin üzerine bindirin. Sonra gri ile 3 yüz örün.
Gri ile toplu örgü: Mavi ile ördüğünüz gibi, ama renklerin yerini değiştirerek çalışın.
3/3 lastik: 1 kenar ilmeği ördükten sonra, sıra boyu 3 yüz ve 3 ters örün. Sırayı 1 kenar ilmeği ile tamamlayın.

Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Mont Örneği
Ön: Mavi ile 50 ilmek başlayıp düz örgü örün. Aynı zamanda yanlardan, 2 sırada bir 1 kez 4 ilmek, 2 kez 2 ilmek, 7 kez 1 ilmek artırın, hemen sonra 4 sırada bir 2 kez 1 ilmek artırın.
Elde ettiğiniz 90 ilmek üzerinden, örgünün boyu 11 cm. olunca, yanlardan 6 ilmek artırın ve elde ettiğiniz 102 ilmek üzerinden düz örgü örün.Örgünün boyu 22 cm. olunca, gri ile haraşo örgüye geçin. 4 sıra ördükten sonra, ilmekleri ikiye ayırın, ilk 51 ilmek üzerinden devam edin. 1 sıra mavi ile toplu örgü örün, sonra gri ile haraşo örgüye devam edin. Örgünün boyu 37 cm. olunca, yaka için ortadan, 10 ilmeği kapatın, sonra 2 sırada bir 1 kez 2 ilmek, 4 kez 1 ilmek eksiltin, sonra 4 sırada bir, 2 kez 1 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 42 cm. olunca, omuz için yandan, 30 ilmeği 3 seferde kapatın. Bekleyen ilmekleri bu tarafa simetrik olarak örün.

Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Hırka Modeli

Arka: Ön gibi başlayıp örün, ama ön ve yaka açıklıklarını yapmayın. Örgünün boyu 42 cm. olunca, omuzlar için yanlardan 3 kez 10 ilmek kapatın. Örgünün boyu 44 cm. olunca, 36 yaka ilmeğini bir seferde kapatın.
Kollar: Mavi yünle 55 ilmek 4 sıra haraşo ördükten sonra gri ile 1 sıra toplu örgü yapın, sonra düz örgüye geçin. Aynı zamanda yanlardan, 4 sırada bir 19 kez 1 ilmek artırın. Örgünün boyu 26 cm. olunca, 93 ilmeği bir defada kapatın.
Kapüşon: Mavi ile 43 ilmek başlayın ve düz örgü örün. Aynı zamanda, kapüşonun arka kavisi için, sağ taraftan 10 sırada bir 7 kez 1 ilmek artırın. Örgünün boyu 26 cm. olunca, aynı taraftan bu kez yine 10 sırada bir 7 kez 1 ilmek eksiltin.
Örgünün boyu 52 cm. olunca, 43 ilmeği bir defada kapatın. Bordür için gri yünden kapüşonun ön tarafından 131 ilmek alm, 2 cm. 3/3 lastik, sonra 4 sıra başlangıç örgüsü örün, ilmekleri kapatın. İkiye katlayın, arka ortayı birleştirin.

Mavi Gri Kapüşonlu Hırka Örneği haraşo örgü
Tamamlama: Omuzları kapatın. Gri yünle ön etek kenarından 113 ilmek alıp 2 cm. 3/3 lastik, 4 sıra da başlangıç örgüsü örün. Aynı bordürü arka eteğe de uygulayın, ön açıklık kenarına da. Kapüşonun önüne 2 sıra tüp örgü yapın, arka ortayı ensenin ortasına getirip çepeçevre dikin. Kolları takın, yanları ve kol altlarını kapatın.

Erkek ve Kız Çocuklar İçin Mavi Kapüşonlu Hırka Şeması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ