Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Yaprak Motifli Tığ İşi Şal Yapılışı

Yaprak Motifli Tığ İşi Şal Yapılışı

Tığ işi örgü örmeyi sevenlerin bayılacağı bir şal modeli. Örmek de kullanmak da çok keyifli olacağa benziyor. Kışın gün içerisinde, evde misafirlikte ya da iş yerlerinizde kullanabileceğiniz gibi bahar aylarının akşamlarında vazgeçemeyeceğiniz şalınızı kendiniz yapmak ister misiniz?

Şal Yapımında Kullanılacak Malzemeler :

İstediğiniz renkte 1 yumak şallık ip,

7 numara tığ.

Yapılışı :

Bu çok şık şalımızı örmeye en uçtan başlıyoruz. 10 zincir çekip, üzerine 3 tane dolgu yapıyoruz. Araya 3 zincir çekip yine aynı yere dolgu yapıyoruz. Zincirleri geniş alıp ortaya batma işlemi, yani örümcek yaparak devam ediyoruz.

Aralarına üçer zincir çekerek, üç dolgu ve bir örümcek yapıyoruz. Bu şekilde dönerek ördüğümüzde, en uçtaki tek  yaprak formunu oluşturmuş olacağız. Tek yaprağımızın üzerinden hem sağına hem de soluna 10’ar zincir çekerek ve aynı işlemleri tekrar ederek ikinci katta üç yaprak, üçüncü katta beş yaprak olarak şalımızı örmeye devam ediyoruz. Yaprak sayısını bu şekilde, her katta ikişer tane arttırarak şalımızı büyütüyoruz.

En üst sırası istediğimiz genişliğe geldiğinde şalımızın ipini koparıp bitiriyoruz. Etrafına zincirler çekip batıp çıkarak 7-8 sıra dolanıyoruz.

Son olarak aynı ip ile püsküllerini yaptığımız şalımız artık  kullanmaya hazır…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ