Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Tığ İşi Kolay Şal Yapılışı

Tığ İşi Kolay Şal Yapılışı

Serin günlerin kurtarıcısı olarak kullanabileceğimiz birer tane şal yapalım mı? İstediğiniz renklerde, kolayca öreceğiniz bir şal modeli buldum, hemen siz örgü sever hanımlarla paylaşmak istedim. Tığ işi örgü modeli kullanılarak örülmüş. O kadar kolay bir örnek kullanılmış ki; tığ ile zincir çekmeyi bilen herkes bu şalı çok severek örüp kullanabilecek…

Gerekli Malzemeler :

100 Gr. İp ve

O Numara Tığ kullanacağız.

Yapılışı :

Şalımızı örerken bize bir tane de kalem lazım olacak hanımlar. İlk sırada 10 zincir çekerek son ilmeği kalame geçirip bekletiyoruz. Bir alttaki zincirin içinden tığımızla bir ilmek çekip, yine kaleme geçiriyoruz. Bu işlemi 5 kez tekrarlıyoruz. Kalemimizde 5 ilmek olacak. Tekrar 10 zincir çekerek aynı işlemleri uyguluyoruz. Toplamda 20 çiçek oluşturmuş oluyoruz.

2. sırada 8 zincir çekip , alttaki çiçeğin ortasındaki ilmeğe batıyoruz. Tekrar 8 zincir çekip, yine kaleme 5 ilmek örneğini uyguluyoruz. Burada 7 zincir çekip, yandaki çiçeğin ortasına batıyoruz. Ardından yine kaleme 5 ilmek örneğini uyguluyoruz.

Sonra 8 zincir, 5 ilmek kalame dolama örneği, devamıda 7 zincir çekip yandaki çiçeğin içine bat ve 5 ilmek kaleme dolama örneği şeklinde örgümüze devam ediyoruz. Bu şekilde modelimizi oluşturmuş oluyoruz.

Örgümüzü yapmaya bu sayılarla devam ediyoruz.

Şalımızın eninde 20 adet çiçek ve boyunda 55 çiçek oluşturunca tamamlayıp, kullanmaya başlıyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ