Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kuştüyü Yatak Örtüsü

Kuştüyü Yatak Örtüsü

Malzemesi: 1.40 cm. eninde 7 metre bal rengi saten kumaş örtünün bitmişi 175×200 boyutlarında olacaktır. İnce pamuklu astar. Bej rengi ağ ipliği ve 1,50 numara tığ.

Yapılışı: Yatak örtüsü satenden yapılmaktadır ve içi doldurup ve elle dikilir. Volanların altından sarkan dantel kısmı ise ağ ipliği ile tığla örülmektedir.

Kumaş kısmı: 90x 200 ebadında iki ayrı parça kesiniz ve bü parçaları makineye çekiniz. Birde 50 cm. genişliğinde ve 820 cm. uzunluğunda geniş volan, ayrıcada 20 cm. eninde ve 840 cm. uzunluğunda dar volan için uzun parçalar kesin, örtünün kapitone ya-pılacak dikdörtgen motiflerini tespit edin ve kapitone yapın. Volanları dikin ve kenarlarını kordone yapın. Önce geniş volanı sonra, danteli daha sonrada kısa volanı üst üste dikin ve örtüye birleştirin. Daha sonra örtünün astarını dikin.

Kuştüyü Yatak Örtüsü modelleri örnekleri çeşitleri
Dantel kısmı: Dantel kısmı iki ayrı parça halinde örülmektedir. ilk parça kroket dantel denen ve istenilen genişlikte yapılabilen ve örtünün üç yanından sarkabilecek uzunlukta yapılan kısım. İkinci parça da ayrı ayrı yapılan papatya motifleride daha sonra kendi aralarında birleştirilmektedirler.

Kenar danteli: 60 zincirle başlayın.
1.sıra: 3'er zincir arayla trabzan örün. İlmekleri 2 defada çıkarın. 5 zincir çekerek tekrar 2 defada çıkarın, 5 zincir çekip 1 boşluğu atlıyarak kiniciye 3  ilmek çekin tekrar aynı yere batırırı. Dönüşte tekrar 5 zincir çekerek trabzan üzerine çiçek yapıp atlayın. 3 defa aynı. Tekrar beş zincir çekerek 2 boş bırakın. 3. ye batarak aynı işlemi tekrar edin.

Kenar Dantel modelleri örnekleri çeşitleri
2.sıra: Çiçeğin üzerine 5 zincir çekerek 1 defa batırın, tekrar 5 zincir çekin, yukarıda boş kalan 3'lüye batırın. Tekrar 5 ilmek'le aynı işlemi tekrar edip üçlü çiçek yapın.
3.sıra: çiçeğin üzerine 3'er zincir çekerek yuvarlak yapın, ikinci sırada 3 zincir çekip yuvarlak yaptığınız zincirlerin üzerine bu sırada 5'er zincir çekip üçlü çiçek yapın. Böylece çiçek, zincir devam edin.
4.Sıra: 2. sırada yaptığınız işlemi burada tekrar ederek devam edin.
8 yapraklı papatya motifi: 10 Zincirle başlayın tek zincirle yuvarlak biçimde birleştirin.
1. Sıra: Zincirin üzerine ilmik alınarak 1 defada çıkartın. Sık  iğne olarak 24 tane doldurun.

3. sıra: 10 zincir çekin bunun 5 tanesini bırakın, 5 tanesinin üzerine 2 defada çıkartılan örgüyü doldurun. Bu kez tek zincirle karşıya geçerek 5'lnin üzeri doldurulur ve de ortada bıraktığınız 5 zincirin üzerine 3 dolgu, 3 zincir tekrar 3 dolgu, daha sonrada diğer 5'inin üzerine aynı işlemi yapın ve devam edin. Papatyanın son sırasında önce yaptığınız dolguların üzerine 1 sıra daha dolgu yapılır. Yaprağın ortasında çektiğimiz 3 zincirin üzerine 6 tane dolgu dolgu doldurun ve diğer dolguların üzerini doldurun. Böylece papatyanın 1 yaprağı bitmiş olur. Bg işlem 8 trabzanın üzerine 8 yaprak yaparak devam edilir.

2. Sıra: 5 zincir çekilerek sık iğnenin üzerinden 2 atlıyarak 3. cüye 2 defada çıkartarak 8 trabzan yapın. Papatya motiflerinin birleştirilmesi: 8 zincir çekilerek uçlarından birbirine birleştirin. Bu işlem papatyanın bütün çevresinde devam etsin. 2. sırada 4'er zincir çekip bu defa demin çektiğiniz 8 zincirin ortasına batırın. 4'er zincir çekerek 3'lü çiçek yapın. Aynı işlemi her 8 zincirin ortasına 1 çiçek yaparak devam edin. Diğer papatya aynı işlemi yapın. Bu defa birinci papatyanın çiçeklerinin ortasına 2. papatyanın çiçekleri uçlarından eklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ