Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kolay Şık Bere Yapılışı (Çarkıfelek Bere)

Kolay Şık Bere Yapılışı (Çarkıfelek Bere)

 Kış aylarına hızla yaklaştığımız bu günlerde yine bere modelleri revaçta olacağa benziyor. Çok severek, kolayca öreceğiniz berenizle şıklığınıza şıklık katacaksınız.

Nako marka vizyon ip ile 4 numaralı yuvarlak şişler kullanarak beremizin yapılışına başlayacağız. 

Başlangıç yerini işaretlayerek, 110 ilmek atıyoruz. 2.5 cm boyunca 3 düz, 2 ters olmak üzere lastiğini örüyoruz. Sonraki sırada 2 düz örgü örüyoruz. Buraya renkli iğne ile bir işaret koyuyoruz. Hep bu işaretimizi takip ederek beremizi öreceğiz. Ördüğümüz 2 düz ilmekten sonra 1 ilmeğimizi örmeden alıyoruz. 2. ilmeğimizi örüyoruz. Örmeden aldığımız ilmeğimizi ördüğümüz ilmeğin üzerine atıyoruz. Devamında 6 ilmek düz örgü örüyoruz. Sağda kalan şişimize 1 kere ip sarıyoruz, 2 ilmek de düz örgü örüyoruz. Sıramızın sonuna kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. 

Örgümüzün boyu 18 cm olunca azaltmalara başlayabiliriz. 1. sırada, 1 ilmeği örmeden alıyoruz, 2. ilmeği örüp ilk ilmeği ördüğümüz ilmeğin üzerine atıyoruz. 6 ilmek düz örgü örüyoruz. Şişimize bir iplik sarıp, 2 ilmek düz örgü örüyoruz. Sıramızın sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlıyoruz. 

2. sırada, yine 1 ilmeği örmeden alıp, 2 ilmek beraber düz örüyoruz ve ilk ilmeği bunun üzerine atıyoruz. 5 ilmek düz örgü örerek, 1 kere iplik sarıyoruz ve 2 ilmeğimizi düz örüyoruz.

3. sırada, bir ilmeği örmeden alıyoruz, 2. ilmeğimizi ördüğümüz ilmeğin üzerine alıyoruz. 5 ilmek düz örgü örüyoruz.  Şişimize 1 kere iplik sarıp, 2 ilmeğimizi düz örgü örerek bitiriyoruz. Sıranın sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

2. ve 3. sırada uyguladığımız işlemleri her sırada, sırasıyla uygulamaya devam ederek örgümüzün kesintilerini yapıyoruz.

Bu işlemler 15 sıra boyunca, elimizde 11 ilmek kalana kadar devam ettirilecek. En son sırada şişlerimizde kalan 11 ilmeğimizin ucundaki ipliğimiz kesip, 11 ilmeğimizin içinden büzdürererk geçiriyoruz.

Sıralamayı karıştırmamaya dikkat ederseniz modelin ortaya çıktığını göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ