Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Tığ İşi Bere ve Boyunluk Yapılışı

Tığ İşi Bere ve Boyunluk Yapılışı

Evet evet yanlış duymadınız, atkı değil boyunluk. O kadar şık bir duruşu var ki, kısa bir süre sonra atkılarımızı rafa kaldırabiliriz. Resimdeki modeli tığ işi örgü seven hanımların çok beğeneceğine eminim. Model uygulamasında verilen ölçüler  11-12 yaş için uygun, ama sayıları artırıp eksiltmek mümkün…

Malzemeler :

Nako Marka Wool Soft

1010 (3 yumak) ve 3 numara tığ.

Yapılışı :

Boyunluk İçin : 3 zincir çekilir, üzerine 3 adet sık iğne yapılır. Her sırada her ki taraftan 1’er sık iğne artırılarak 55 cm örülüp bitirilir. Her iki uç tarafına iplik on kat yapılarak saç örgüsü yapılır.

tığ işi örgüler, bere ve boyunluk modelleri, şık örgü çeşitleri

Bere İçin : 5 zincir çekilip, halka yapılır. İçine 11 adet sık iğne yapılır. Her sırada 4 sık iğne arayla 1’er sık iğne artırılır. Bere boyu 8 cm olduğunda artırma işlemi yapılmadan örgüye devam edilir. Bere boyu 13 cm örülerek yan tarafından 18 sık iğne örmeden atlanır, 27 zincir çekilir. 19. sık iğneye batılarak sıra tamamlanır. Sonraki sırada 16 sık iğne örmeden atlanır, 25 zincir çekilir, 17. sık iğneye batılarak sıra tamamlanır. Bu şekilde 4 sıra trabzan sayıları 2’şer adet artırılıp, zincir sayıları eksiltilerek örülür. 4. sıra yapılırken zincirli bölümde, örmeden atlanan yerde 10 cm zincir çekilir, üzerine sık iğne yapılarak tamamlanır.

Son olarak zincirlerin 3 adedi iplikle toplanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ