Kız Çocuklar İçin Örgü Hırka
![Kız Çocuklar İçin Örgü Hırka](http://www.orgu.tv/wp-content/uploads/kız-çocuk-için-örgü-hırka-400x225.jpg)
Son zamanların modası uzun hırka modeli en gözde örgü modellerinden biri olmaya aday. Kız çocuklarınıza severek giydireceğiniz modeli uygulamak için düz örgü örmeyi bilmek yeterli olacak. Modelin uygulamasında kullanacağımız ölçüler 7-8 yaş kız çocukları için uygun. Hadi bakalım sevgili örgü sever hanımlar, bu kış kızlarımızı kendi ördüğümüz hırkalar ile soğuktan koruyalım…
Hırka İçin Gerekli Malzemeler :
Nako Marka Superlambs Special
Renk Numarası : 1120 (5 yumak), 5290,1380, 6383 ve 1141 (1’er yumak),
4,5 numara örgü şişleri, 2,5 numara tığ ve 5 adet düğme.
2012 örgü hırka modelleri, kız çocuk hırkası örneği
Yapılışı :
Arka İçin : 1120 renk nolu ipimiz ile 66 ilmek başlıyoruz. 5 cm 1+1 lastik ördükten sonra düz örgüye geçiyoruz. Beden boyu 40 cm olduğunda her iki taraftan 3’er ilmek kesiyoruz. Sonraki sırada 3 defa; her sırada 3 ilmek örüyoruz. 2 ilmek beraber alıp, 1 ilmek kesiyoruz. Örgümüzü 54 ilmeğe düşürmüş oluyoruz. Beden boyu 60 cm’de omuzlardan 15’er ilmeği 3 aşamada, geriye kalan 24 ilmeği de tek seferde keserek hırkamızın arka parçasını örmeyi bitiriyoruz.
Önler İçin : 32 ilmek ile örgümüze başlıyoruz. Arka beden gibi örerek beden boyu 49 cm de yaka tarafından 3+3+1+1 ilmek kesiyoruz. Beden boyu 60 cm’de omuzlarda kalan 18 ilmeği üç aşamada, kalan 24 ilmeği de tek seferde keserek önleri tamamlıyoruz.
Kollar İçin : Örgü şişlerimize 40 ilmek atarak 1+1, 5 cm lastik ördükten sonra düz örgüye geçiyoruz. 4 cm arayla 6 defa 1’er ilmek artırarak, 52 ilmeğe ulaşıyoruz. Kol boyu 33 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan ve sırasıyla 2+10 defa 1’er ilmek kesiyoruz. 2 cm hiç kesmeden örüp, sonra her iki taraftan 3+3 ilmeği kesiyoruz. Kol boyu 50 cm de kalan 16 ilmeği tek seferde keserek kolları tamamlıyoruz.
– Hırkamızın ön biyeleri için şişlerimize 84 ilmek çıkararak, 3 cm 1+1 lastik örüyoruz. İki taraf için de biye örüyoruz ancak bir taraftan eşit aralıklarla 7 tane düğme iliği açmayı unutmuyoruz…
– 12 ilmek başlayarak 150 cm 1+1 lastik örgü kullanarak kemerini örüyoruz.
– Hırkamıza, yukarıda renk kodlarını verdiğim iplerle ya da evdeki artık iplerimizi değerlendirerek, tığ işi süslemeler yapıyoruz.
– Son olarak bütün parçalarını dikerek birleştirdiğimiz hırkamızın düğmelerini de diktikten sonra cici kızlarımıza hediye ediyoruz….