Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kısa Kollu Bayan Hırka Yapılışı

Kısa Kollu Bayan Hırka Yapılışı

Bahar aylarında severek kullanacağımız kısa kollu hırka modeli. Örgü tutkunu hanımlar; eminim bu modele bayılacaksınız. Hem çok kolay örecek, hem de çok şık bir hırkaya sahip olacaksınız.

Malzemeler :

Hırkamızın yapımı için 6 adet 100 gr’lık örgü ipine ve 5 numara örgü şişlerine ihtiyacımız olacak.

     

Yapılışı :

Örgümüze hırkamızın arka parçasından başlıyoruz. Örgü şişlerimize 78 ilmek atarak, 3 düz 3 ters örgü ile 6 cm lastik örüyoruz. Lastikten sonra düz örgüye, yani bir sıra boyunca düz, bir sıra boyunca da ters örerek, örgümüzün boyu toplam 39 cm olduğunda kollar için iki yandan sırasıyla ve her sırada 5+4+3 ilmek arttırıyoruz. Örgümüzün boyu toplam 65 cm olduğunda da keserek arka parçayı tamamlıyoruz.

Ön için örgü şişlerimize 30 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. 6 cm 3+3 lastikten sonra 3 sıra düz örüyoruz. Bundan sonraki aşamada hırkamıza cep yapmaya başlıyoruz. Cep için ilk 15 ilmeği 10 cm örüyoruz, diğer 15 ilmeği de 10 cm ördükten sonra aynı şişte ilmekleri birleştirip kol altına kadar örgümüze devam ediyoruz. Kolu 5+4+3 ilmek arttırıp, 65 cm’ye kadar devam ettikten sonra kesip önü bitiriyoruz.

Diğer ön için aynı ölçüleri ters yönde uyguladıktan sonra, hırkamızın tüm parçalarını örmüş olacağız.

Ön lastik yapılışı : En alttan itibaren ense ortasına kadar 132 ilmek çıkararak 3+3 lastik ile 12 cm örüyoruz. Ön lastiğimizin üzerine, zincir çekip ekleyerek 4 adet düğme biliti yapıyoruz.

Cep lastiği yapılışı : Cep iliğinden 30 ilmek çıkararak 3 cm 3+3 lastik örüyoruz.

Kol lastiği yapılışı : Kollardan 63 ilmek çıkararak 3 cm 3+3 lastik örüyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ