Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Boğazlı Erkek Kazağı (Anlatımlı)

Boğazlı Erkek Kazağı (Anlatımlı)

Beyler bu sene çok şanslısınız. Eşleriniz size çok güzel kazaklar örmeyi öğreniyorlar çünkü. Bu sayede hem sıcacık hem de çok şık bir kış geçireceksiniz.

Boğazlı kazak seven beyler için çok ideal bir model buldum sevgili örgü sever hanımlar ve bu çok şık modeli hemen sizlerle de paylaşmak istedim. Ayrıca bu kazağı örüp yılbaşı hediyesi olarak da verebilirsiniz. Aklınızda bulunsun….:)

Malzemeler :

Nako Marka gri bej kırçıllı 7 yumak örgü ipi (100 gr),

8 numara örgü şişi

Yapılışı :

Arka İçin : Kazağımızın arkasını örmeye örgü şişlerimize 66 ilmek atarak başlıyoruz. 14 sıra 2 düz 2 ters yani, çift lastik örüyoruz. Lastikten sonra düz örgüye geçilirken belli aralıklarla 4 ilmek arttırıyoruz. Lastik üstü 36 cm olduğunda kol evi için her iki yandan sırasıyla, 3+2+1+1 ilmek keserek örgümüze devam ediyoruz. Yine lastik üstü ölçümüz 58 cm olduğunda ortadaki 20 ilmeğimizi yaka oyuntusu için ve kalan ilmeklerimizi omuzlar için 9-9 olarak iki kerede kesip arkayı tamamlıyoruz.

Ön İçin : Örgü şişlerimize 68 ilmek atarak yine çift lastik örüyoruz ancak ortadaki 4 ilmeği düz olarak alıyoruz. 8 sıra ördükten sonra ortadaki 4 düz ilmeğimizi 2’ye 2 bükerek yine 2 düz 2 ters olarak devam ediyoruz. Lastik toplam 14 sıra olduğunda, belli aralıklarla 6 ilmek arttırarak örgümüze devam ediyoruz.

Lastik üstünde hemen modelimizi yerleştirmeye başlıyoruz. 29 ilmek düz, 2 ters 2düz, 2 ters 4 düz, 2 ters 2 düz, 2 ters ve 29 ilmek düz olacak şekilde ilmeklerimizi diziyoruz. Devam eden sırada 4 düz ilmek üzerinde bir ilmeğin içinden üç ilmek çıkarıp ve bu ilmekleri tek seferde örüp küçük bir top oluşturuyoruz. Lastik üstünden itibaren uyguladığımız bükme örneğini ve topları bu şekilde örmeye devam ederken her 20 sırada bir uyguluyoruz. Lastikten sonrası için ölçümüz 36 cm olduğunda 3+2+1+1 kol evi kesintilerini yapıyoruz. Yine 55 cm.’de ön yakanın oyuntusunu oluşturmak için, ortadan 12 ilmek, yanlardan da sırasıyla 3+2+1 omuz kesintileri yapıldıktan sonra omuzlarda kalan 18 ilmeğimizi de tek seferde keserek kazağımızın ön parçasını tamamlamış oluyoruz.

Kollar İçin : 36 ilmek atarak kol örmeye başlıyoruz. Çift lastik örerken, aynen önde yaptığımız gibi, 8. sıraya kadar ortadaki 4 ilmeği düz örüyoruz. 8. sırada 2’ye 2 bükme yapıp 14 sıra çift lastik tamamlıyoruz. Lastikten sonra 4 ilmek arttırıp, 12 düz 2 ters, 2 düz 2 ters, 4 düz 2 ters, 2 düz 2 ters ve 12 düz olarak örneğimizi diziyoruz. Ön bedende uyguladığımız modeli kollarda da uyguluyoruz. Lastik üstünde aynı zamanda, yanlardan iki ilmek, her 8 sırada bir 5 kere birer ilmek, her 6 sırada bir üç kere birer ilmek artış yapılarak toplamda 56 ilmeğe ulaşıyoruz. Lastik üstü 40 cm olduğunda her iki yandan sırasıyla, 3+2+1+1+1+1+1+1+1+2 ilmek kesiyoruz ve kalan 28 ilmeğimizi de tek seferde kesip kazağımızın kollarını tamamlamış oluyoruz.

Yaka İçin : Kazağımızın yakasını 58 ilmek başlayıp, çift lastik ile 18 cm örüyoruz. İlmeklerimiz de yaka etrafına dikerek  kazağımızı tamamlıyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ