Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kapitoneli Hırka

Kapitoneli Hırka

Beden: 8-9 yaş.

Malzemesi: Gri mavi 300 gr. şetland yün, biraz da beyaz yün, mavi yün. 4 numara şiş, 3 numara tığ ve kapitone için mavi jean kumaşı.

Ana motif: (1) Yuvarla düz örgü: Bir düz, bir ters. Yalnız ters örgüye geçince ipliği ön kışıma geçirmeden örün.

Ana motif (2) Sık iğne: Soldan sağa doğru.

Kenar motif: 1 ters, 1 düz, 1 ters lastik.

Örnek parça: 22 ilmek 28 sıra 10 cm.lik bir kare meydana getirir.

Arka beden: 90 ilmekle giri yünle 4 cm. kadar lastik örün. Daha sonra 7 cm. kadar düz örün ve bir sıra mavi bir sıra beyaz yünle devam edin. Ve çizgileri oluşturabilmek için 2 ilmek ters 18 ilmek düz örün ve her 7 cm de bir renkli iplikle 2 sıra örün.

Koltuk altı: 30 cm. uzunlukta örülünce her iki yandan 2 sırada bir 6 ilmek ve iki seferde 1 ilmek kesin.

Yaka ve omuzlar: 47 cm. yükseklikte 26 ilmek ortadan açıkta bırakılır diğerleri bir kerede kesilir,

Ön sağ parça: 46 ilmekle 4 cm. lastik daha sonra düz örgüye geçin aynen arka parçayı ördüğünüz gibi renk ve çizgileri ayarlayarak örün.

Koltuk altı: 30 cm. yükseklikte sağdan 6 ilmek eksiltilir. Bunun için her iki sırada 1 ilmek 2 kez tekrarlanarak eksiltilir.

Yaka ve omuz: 44 cm. uzunlukta soldan her iki sırada bir 3 ilmek ve 4 kez 1 ilmek eksiltin ve 47 cm. de kalan ilmekleri kesin.

Ön sol parça: Ön sol parçanın simetriği olarak çalışın.

Kol: 40 ilmekle 4 cm. kadar lastik örün daha sonra 12 ilmek birden arttırın. Kenarlardan da her 3 cm. de bir iki kenardan 1 ‘er ilmek arttırın ve 10 kez tekrarlayın.

Kol oyuğu: 37 cm. kadar ördükten sonra kenarlardan 6 ilmek kesin ve her iki sırada 8 kez 1 ilmek eksiltin. Böylece devam edin ve diğer koiuda aynen bu şekilde örün.

Bitirilişi: Omuzları dikin. Yakaya 78 ilmek alarak şiş geçirin ve 20 ilmek daha ilave ederek yuvarlak düz örgü örün. İlave edilmiş kışıma 2 cm. kadar ördükten sonra bir ilik açın 4 cm. kadar örüldükten sonra tığ ile kapatın. Kenarları dikin ve kolları takın. Ön parçaların kenarlarına 1 sıra sık iğne geçerek. Fermuarı dikin. Yakanın düğmesini dikin, omuzlara kapitone yapılmış parçayı geçirin ve cep kenarlarına da aynı kumaştan dikin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ