Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kapişonlu Hırka

Kapişonlu Hırka

MALZEME: 900 gr. devetüyü rengi yün. 3 adet düğme. 7 no lu şiş. 6 no lu tığ.

KULLANILAN ÖRGÜLER: 2/2 lastik: 2 yüz 2 ters. Düz örgü: 1 sıra yüz, 1 sıra ters. Burma örgü: 1. ve 3. sıra: 2 ters, 6 yüz, 2 ters. 2. ve çift sıralar: İlmekler olduğu gibi örülür. 5. sıra: 2 ters, 3 ilmek önde yardımcı şişe alınıp bekletilir, 3 yüz, bekletilen 3 ilmek yüz örülür, 2 ters. 7. sıra: 2 ters, 6 yüz, 2 ters. 9. sıra: 1. sıradan tekrar. Sık iğne.

ARKA: 64 ilmek atılır ve 8 cm. lastik örgü yapılır. Sonra düz örgü ile devam edilir. 54 cm’de yanlardan kol oyuğu için 2 ilmek eksiltilir. Kol oyuğundan 27 cm. sonra orta 18 ilrrîek kapatılır ve diğer ilmekler bekletilir.

SAĞ ÖN: 36 ilmek atılır ve 8 cm. lastik örgü yapılır. Düz örgü ile devam edilir. 41 cm’de ilk 16 ilmeğin içinden 10 ilmek üzerinden burma örgü yapılır. Burma örgünün başlangıcından 3 cm. sonra ilk 5 ilmeğin içinden 1 ilik açılır. Diğer ilikler 13 cm. aralıklarla açılır. 54 cm’de soldan kol oyuğu için 2 ilmek kapatılır. Üçüncü ilikten sonra sağ taraftan yaka için 5, 3, 2, 1,1 ilmek eksiltilir. Kol oyuğundan 27 cm. sonra kalan ilmekler bekletilir. Sol ön aynı şekilde simetrik olarak örülür,(ilik açılmadan) ve burma örgü etek ucundan hemen sonra başlanır ve 41 cm’e kadar devam edilir.

bayan kadın kapişonlu hırka modelleri örnekleri hırka çeşitleri örgü bayan

KAPİŞON: 86 ilmek atılır ve 4,5 cm. lastik örülür. Düz örgü ile devam edilir. 22 cm’de ilmekler bir seferde kapatılır.

HAZIRLANIŞI: İlmekler tek tek tutturu-larak omuzlar birleştirilir.) Kol oyuğu çevresinden ilmekler şişe alınır ve 6 cm. lastik örülüp ilmekler bir seferde kapatılır. Tığ ile iki ön boyu ve yaka çevresine 2 sıra sık iğne yapılır. Kapişon ikiye katlanır ve iki kenar arka ortadan birleştirilir ve resimde görüldüğü gibi ilk 10 ilmeğin içinden gizli dikişle kazağın yakasına takılır. Düğmeler dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ