Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kahverengi, Şal Yaka Bayan Ceket Yapılışı

Kahverengi, Şal Yaka Bayan Ceket Yapılışı

En güzel malzemelerle dizayn edilmiş, en şık bayan ceket modellerini örmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Modelin uygulamasında kullanılan ilmek kaydırma ve burgu modellerinin ayrıntılı açıklamaları işinizi çok kolay hale getirecek. Modelin yapılışına bir göz atın ve hemen uygulamaya başlayın.

Malzemeler : Nako Marka SUPERLAMBS SPECİAL TWEED

Renk No : 35034 (9 yumak)

Şiş No : 4,5

Örgü Şekli : Düz örgü, ters örgü, 1+1 lastik örgü, haraşo, ilmek kaydırma, burgu modeli

Aksesuar : 3 adet düğme

Yapılışı : 

en güzel nako örgüler, bayan örgü ceket modelleri, bayan örgü hırka ceket, 2011 ceket hırka örnekleri, yapılışları

Arka Beden İçin : 100 ilmek başlanır, 2 cm 1+1 lastik örülüp, düz örgüye geçilir. Beden boyu20 cm örülerek kol evi için her iki taraftan reglan kesim için 2+33 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 62 cm’de ortada kalan 30 ilmek şişte bekletilir.

Sağ Ön Beden İçin : 67 ilmek başlanır, ilmekler; 36 ilmek 1+1 lastik, 26 ilmek diyagramdaki model, 5 ilmek (ön ortası) haraşo şeklinde dizilir. Lastik örülen ilmekler 2 cm örüldükten sonra düz örgü yapılır. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için, bir taraftan reglan kesim için, 2+33 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 62 cm’de kalan 32 ilmek şişte bekletilir. Ön ortasından 15 cm arayla 3 adet ilik açılır.

Sol Ön Beden İçin : 40 ilmek bşlanır, ilmekler ön ortasından başlanarak; 5 ilmek haraşo, 35 ilmek 1+1 lastik şeklinde dizilir. Lastik örülen ilmekler 2 cm örüldükten sonra düz örgü yapılır. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için bir taraftan reglan kesim için, 2+32 defa 1’er ilmek kesilir. Kalan 6 ilmek şişte bekletilir.

Kollar İçin : 126 ilmek başlanır, düz örgü yapılır. Kol boyu 10 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 2+24 defa1’er+12 defa 2’şer ilmek kesilir. Kol boyu 55 cm’de kalan 26 ilmek şişte bekletilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Yaka İçin : Beden ve kollar dikildikten sonra bekletilen 120 ilmeğin her iki tarafındaki 5’er ilmek haraşo örülürken, sağ ön bedende uygulanan diyagram (26 ilmek) örgünün ters tarafına uygulanır, diğer ilmekler düz örülür. Yaka boyu 18 cm olduğunda bütün ilmekler 1+1 lastik örülmeye başlanır. Yaka boyu 20 cm’de ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir.

İlmek Kaydırma : Genellikle ters örgü üzerindeki düz ilmeklere kaydırma işlemi yapılır. Anlatım sağa ilmek kaydırma olarak anlatılmıştır. Eğer sola ilmek kaydırmak istenirse aynı işlemler yön değiştirerek yapılabilir. İlmek sayıları da kaydırma yapılmak istenen ölçüde değiştirilebilir.

1.sıra: 6 ilmek ters örülür, 7. ve 8. ilmekler şişten çıkarılır. 8. ilmek 7. ilmeğin önünden sağa geçirilir. Önce 8. ilmek sonra 7. ilmek sol taraftaki şişe takılır. 8. ilmek düz, 7. ilmek ters örülür. 6 ilmek ters, 7. ve 8. ilmekler şişten çıkarılır. 8. ilmek 7. ilmeğin önünden sağ tarafa geçirilir, önce 8. ilmek, sonra 7. ilmek sol taraftaki şişe takılır. 8. ilmek düz, 7. ilmek ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır. Arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.

3. sıra: 5 ilmek ters, 7. düz ilmek 6. ters ilmeğin önünden sağa doğru geçirilerek ilmek kaydırılır, önce 7. ilmek sonra 6. ilmek sol taraftaki şişe geçirilerek, düz ilmek düz, ters ilmek ters olarak örülür…şeklinde devam eilerek ilmek kaydırma yapılır.

şema ile örgü anlatımı, örgü ceket yapılışı, resimli anlatımlı şemalı örgü örnekleri

Burgu Modeli : 2+2 burgu modeli ile anlatım yapılmıştır.

1. sıra: ilmekler 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir.

2. ve arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.

3. sıra: 4 düz ilmek şişten çıkarılır, 3. ve 4. ilmekler 1 ve 2. ilmeğin önünden başa getirilir, ilmekler tekrar şişe takılarak düz örülür. 2 ilmek ters…şeklinde sıra tamamlanır.

5. ve 7. sıralar ilmekler düz örülür.

9. sıra : 3. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ