Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Erkek Kazak Yapılışı

Erkek Kazak Yapılışı

Kış ayları yaklaşırken beyleri de unutmadık. Çok güzel erkek kazağı modeli ile eşlerinizi biraz şımartaya ne dersiniz hanımlar?

Hadi bakalım boş durmak yok. Bu model biraz zaman alacak gibi görünüyor çünkü. Ama biz hanımlar her işte olduğu gibi bunun da üstesinden geleceğiz.

Malzemeler :

İstediğiniz renk ip ile uygulayabileceğiniz modelin, yapılışında 5 numara şiş kullanacağız.

Örgü şişine 130 ilmek atarak şık kazağımızın arkasını örmeye başlıyoruz. 11 sıra çift lastik ördükten sonra 12. sırayı da çift lastik örerken eşit aralıklarla 10 ilmek artırıyoruz.

13. sıradan itibaren modelimizi uygulamaya başlıyoruz. Her 4 düz ilmekten sonra, 2 ters ilmek örerek sıramızı tamamlıyoruz. 120 sıra bu şekilde ördükten sonra kol oyuntuları için, her iki sırada bir sırasıyla 5+4+3+2+1 ilmek keserek örmeye devam ediyoruz.  Koltuk kesiminden itibaren 56. sırada arka yaka için örgünün ortasından 20 ilmeği bir kerede kesiyoruz. Örgümüzün sağ tarafını beklemeye alıp, sol taraf yaka için her 2 sırada sırayla 5+3+2 keserek örüyoruz. Elimizde kalan 35 ilmeği de omuz için tek seferde kesiyoruz. Aynı işlemlerin tam tersini de sağ taraf için uygulayarak kazağımızın arkasını bitiriyoruz.

Kazağımızın ön kısmını da aynen arka kısımda olduğu gibi örüyoruz. İsteğe bağlı olarak tam ortadaki 10 ilmeği değişik şişlere alarak saç örgüsü modeli uygulayabiliriz.

 Kol Yapımı için örgü şişlerimize 62 ilmek atıyoruz. 11 sıra çift lastikten sonra, 12. sırada da çift lastik örerken aynı zamanda eşit aralıklarla 6 ilmek artırıyoruz.

Kazağımıza uyguladığımız modelin aynısını kollarda da uygulayarak 113 sıra örüyoruz. Kol yuvarlağı için, her 2 sırada sırasıyla 5+4+3+2+1 ve 6 kez 2 ilmek keserek kolu tamamlıyoruz.

Kollardan ve yanlardan bütün parçaları birbirine dikişle ekledikten sonra, yaka için önden 54, arkadan 48 ilmek alarak toplam102 ilmeğimizi, 24 sıra lastik örerek tek seferde kesiyoruz.

Nemli bir bez yardımı ile ütülediğimiz kazağı, sevgili eşimize artık hediye edebiliriz….

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ