Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Bayan Hırka Modeli

Bayan Hırka Modeli

Asimetrik desenlerden oluşan hırkanın kısa japone kolları var Kemik düğmelerle ilikleniyor. Elinizde artmış yünleriniz varsa bu şekilde onları da değerlendirmiş de olursunuz.
Sizin için önden düğmeli kısa kollu bir hırka. Hakim olan renk, bu yıl çok moda olan toprak renkleri…
HIRKA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
350 gr. gri yün
50’şer gr. gri-mavi, gri-yeşil, kahverengi ve krem rengi yün
7 adet düğme
4 ve 5 numara şişler.
HIRKA İÇİN KULLANILAN ÖRGÜLER
1/1 lastik. Düz örgü. Pirinç örgü:
1 ve tek sıralar: 1 yüz ve 1 ters. 2. ve çift sıralar: 1 ters ve 1 yüz. Saç örgüsü: 1, 3., 5. ve 7. sıralar: 1 yüz, 1 ters, 5 yüz, sonra 2 kez 1 yüz ve 1 ters. Sıra boyu böyle çalışın. 2. ve çift sıralar: 2 kez 1 ters ve 1 yüz, 4 ters, 1 yüz, 1 ters, 1 yüz. 9. sıra: 1. sıra gibi, ama 5 yüz ilmeğin 4 ilmeğini çaprazlayın. (Yani, 2 ilmeği arkada bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz örün, sonra bekleyen ilmekleri yüz örün.) 11. sıra: 1. sıradan tekrarlayın.
Damalı örgü: 1. sıradan 5. sıraya kadar: 6 ilmek tersten düz örgü, 6 ilmek düz örgü. 6. sıradan 10. sıraya kadar: 6 ilmek düz örgü, 6 ilmek tersten düz örgü.
11. sıra: 1. sıradan tekrarlayın.
Toplu örgü: 1. sıradan 6. sıraya kadar: Düz örgü. 7. sıra: 7 yüz, sonraki 1 ilmekten 5 ilmek çıkarın (yani 2 kez 1 yüz ve 1 ters örün, sonra 1 yüz daha örün), ilk çıkardığınız ilmeği öteki 4 ilmeğin üzerine bindirin, 7 yüz. Sıra boyu böyle çalışın.
Diyagonal düz örgü: Düz örgü örün, ama ilk ve son 2 ilmek üzerinden 1 bindirme ve 1 artırma yapın. Haraşo örgü. Örnek: Düz örgüyle 18 ilmek ve 28 sıra = 10×10 cm.
Hırkanın yapılışı:
Arka:
4 numara şişler ve gri yünle 90 ilmek başlayın, 9 cm. 1/1 lastik örün. Sonra 5 numara şişlerle düz örgüye geçin. Örgünün boyu 40 cm. olunca, yanlardan kollar için 2 sırada bir, 3 ilmek, 2 kez 1 ilmek artırın. Artırmalardan itibaren 21 cm. örünce, omuzlar için yanlardan 2 sırada bir 3 kez 9 ilmek eksiltin. Aynı zamanda yaka için ortadaki 26 ilmeği kapatıp, iki kısmı ayrı ayrı tamamlarken, yaka tarafından 2 sırada bir 1 kez 3 ve 1 kez 2 ilmek eksiltin.
Sağ ön:
45 ilmekle başlayıp bordürü arkası gibi yapın. 5 numara şişlere geçince, şu şekilde çalışın: 5 cm. krem rengi ile haraşo örgü, 2 sıra kahverengi ile haraşo, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, 6 cm. gri-yeşil ile toplu örgü, 6 cm. kahverengi ile diyagonal düz örgü, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, 2 sıra gri-mavi ile haraşo, 8 cm. gri-mavi ile damalı örgü, 2 sıra kahverengi ile haraşo, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, 14 cm. gri-mavi ile saç örgüsü, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, 2 sıra krem rengi ile haraşo, sonra kahverengi ile düz örgü örün. Aynı zamanda kol artırmalarını arkası gibi yapın. Artırmalardan itibaren 13 cm. örünce, yaka için sağ taraftan 2 sırada bir 6 ilmek, 4 ilmek, 3 ilmek, 2 ilmek ve 3 kez 1 ilmek eksiltin. Omuz ilmeklerini arkası gibi kapatın.
Sol ön:
Sağ öne simetrik olarak, eksiltme ve artırmaları yapın. Örgü ve renkleri şöyle çalışın: 8 cm. gri ile diyagonal düz örgü, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, 2 sıra krem rengi ile haraşo, 9 cm. gri-mavi ile damalı örgü, 2 sıra gri-mavi ile haraşo, 2 sıra kahverengi ile haraşo, 10 cm. krem rengi ile saç örgüsü, 4 sıra gri-mavi ile haraşo, 6 cm. gri-yeşil ile toplu örgü, 2 sıra kahverengi ile haraşo, 2 sıra gri ile haraşo, 7 cm. kahverengi ile düz örgü, 2 sıra krem rengi ile haraşo, 2 sıra gri-yeşil ile haraşo, sonra gri ile pirinç örgü.
Tamamlama:
Omuzları kapatın. 4 numara şişler ve gri yünle kol çevresinden ilmekler alıp 8 cm. 1/1 lastik örün ve kapatın. Aynı şekilde bir bordür de yaka çevresine yapın. 4 numara şişler ve gri ile ön açıklığın sol kenarından ilmekler alın, 3 cm. 1/1 lastik örüp kapatın. Aynı bordürü karşı tarafa da yapın, yalnız bordürün eni 1,5 cm. olunca, eşit aralıklarla 7 ilik açın. Yanları ve kol altlarını kapatın. Yaka bordürünü içe doğru ikiye katlayıp bastırın. Kol bordürlerini dışa doğru çevirin. İliklerin karşısına düğmeleri dikin.

Bayan Hırka Modeli

Hırka Şeması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ