Bulunduğunuz Sayfa: Ana Sayfa // Bereler // Tığ İşi Kırmızı Şapka Yapılışı

Tığ İşi Kırmızı Şapka Yapılışı

Yorumlar Kapalı

Reklamlar

Kırmızı şapkamızı yazlık mekanlarda, sahillerde dahi severek kullanacağız bu yıl… Mayomuzun renlerine uygun renklerde örerek, güneşlik kızmını da biraz daha genişleterek harika bir plaj şapkasına sahip olacağız.

Tığ işi örgü yapmayı sevenler, bu şapka modeli tam size göre. Kolay, pratik ve çok şık…

Şapkanın Yapılışı :

Şapkamızı yapmaya tepe noktasından başlıyoruz. İlk olarak 5 zincir çekerek, yuvarlağını yapıyoruz. İlk sırada tığın üzerine ip atarak tek seferde çekiyoruz.

İknci sırada, her sık iğnenin üzerine ve yan boşluğuna denk gelecek şekilde dolgu yapıyoruz. Yani bir dolgu bir arttırma.

Şapkamızın üçüncüsü sırasında üç dolgu yapıp, bir arttırma uyguluyoruz.

Dördüncü sırada, dört dolgu yapıp bir tane arttırıyoruz. Dördüncü sıradan sonra, doldularla örgümüzü bir dolgu iki zincir olarak, şapkamızın yarı çapı, yani orta yuvarlağından en dış noktasına kadar olan uzunluğu 7 cm ve boyu 18 cm olana kadar büyütüyoruz. Buradan sonra şapkamızın dört tarafından yine dört tane arttırma işlemi uyguluyoruz ki; bu şapkamızın dışa gelecek, kıvrılacak kısmını oluşturacak.

Bundan sonraki aşamada, sık iğne yöntemi uygulayarak yani; tığın üzerine iplik almadan batıp çıkarak, şapkamızın güneşlik kısmını istediğimiz büyüklüğe ulaşana kadar örüyoruz.

Şapkamızın en uçtaki, son iki sırasını farklı bir renk ile örerek değişik bir motif yakalamamız olası… Aynı renk ile şapkamıza sonradan yapıp ekleyeceğimiz şerit ile resimdeki modelde olduğu gibi daha şık bir görünüm elde edebiliriz.

Şu Tariflere de Bakabilirsiniz:

Çiçekli ve Ponponlu Bere
Siperli Bordo Renkli Bere ve Atkı
Beyaz Bere Örneği

Önceki
Sonraki
merserize hırka şablonu

comment closed

Copyright © 2011 Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi. el işleri
bayan kadın . örgü şal kazak tarifi .
Domain