Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Siyah Şık Yelek Yapılışı

Siyah Şık Yelek Yapılışı

Çok değişik ve çok şık bir yelek modeli. Modeli tek parça olarak öreceğiz. Yani şal örer gibi.. Ama örerken iki kez belirli aralıklarla kollarını oluşturacağız. Modelimiz bu sayede çok şık bir yeleğe dönüşecek. Çeşitli gömlek ve badilerle kombin yaparak, istediğiniz şıklığı kendiniz yakalamış olacaksınız. Tek parça olarak örüldüğü için sizi sıkmayacak bir model olduğunu düşünüyorum. Çünkü örgü örmek çok zevkli de olsa, makbul olanı çabuk bitenidir…

Malzemeler :

Siyah şal ipi 4 adet, 100 gr.lık

4 numara örgü şişleri

Yapılışı :

4 numara örgü şişlerimize 90 ilmek atarak yeleğimizi örmeye başlıyoruz. İlk ilmeğimizi düz ördükten sonra, iki ilmeği bir örüp, bir ilmek ip doluyoruz. Yani aynı anda bir kesip bir arttırıyoruz. Örgümüzün her iki yüzünde de aynı işlemi tekrarlıyoruz.

45 cm bu modeli uygulayarak ördükten sonra, baştan 24 ilmeğimizi örüyoruz, devamındaki 28 ilmeğimizi kesiyoruz, kalan ilmeklerimizi de örüp sıramızı tamamlıyoruz. Arka sıraya geçtiğimizde, kestiğimiz 28 ilmek yerine 28 ilmek arttırma yapıyoruz. Bu işlem ile yeleğimizin bir kolunu oluşturmuş oluyoruz. 38 cm daha aynı örnekle devam edip, ikinci kolu açmak için yine baştan 24 ilmek örüyoruz, 28 ilmek kesip, kalan ilmeklerimizi örerek sıramızın sonuna geliyoruz. Aynı şekilde ters yüzde kestiğimiz ilmek sayısı kadar arttırma yapıp ikinci kolu da oluşturmuş oluyoruz.

Örgümüzü bu işlemden sonra 40 cm daha devam ettirip, tüm ilmekleri tek seferde keserek, yeleğimizi tamamlıyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ