Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Siperlikli Örgü Şapka ve Atkı Yapılışı

Siperlikli Örgü Şapka ve Atkı Yapılışı

Model üzerinde atkı ve bere örneklerinden biraz farklı bir uygulama yapılmış. Şapkaya bir de siperlik ilave edilerek model, çok şık bir görüntü kazanmış. Sevgili örgü sever hanımlar; modeli kolayca uygulamanız için hemen yapılışına bir göz atalım…

Malzemeler :

Nako Marka Superlambs Special

10260 (4 yumak), 5 numara örgü şişleri

Yapılışı :

en güzel atkı bere modelleri, örgü atkı bere yapılışı, 2011 atkı bere örnekleri

Atkı İçin : 45 ilmek başlanır, her iki taraftan 3’er ilmek atkı boyunca haraşo örülürken, ortada kalan 39 ilmek 1 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir. Atkı boyu 180 cm örülüp, bitirilir. Her iki ucuna 15’er cm püskül takılır.

Bere İçin : 3 parça örülür.

Ön Ortası Alın Kısmı : 22 ilmek başlanarak ilmekler; 4 ilmek düz, 1 ilmek ters…şeklinde dizilir. Bir taraftan her sırada 8 defa 1’er ilmek kesilerek 14 ilmeğe düşürülür. 10 cm kesme yapılmadan örülür. Aynı taraftan her sırada 8 defa 1’er ilmek artırılarak tekrar 22 ilmeğe ulaşılır. Toplam 16 cm örülüp, bitirilir. Bu parçanın ilmek artırılıp kesilen tarafına siperlik dikilecektir. Diğer taraftan şişe 34 ilmek çıkarılarak ilmekler; 1 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir. 1 cm örüldükten sonra 2 sıra arayla her iki taraftan 3 defa 1’er ilmek kesilir. 15 cm olduğunda her iki taraftan 15’er ilmek artırılarak 58 ilmeğe ulaşılır. Toplam 30 cm örülüp, ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir. Şemada gösterilen 1 nolu yerler birbirine dikilir. Berenin alt kısmından 2 cm içine kıvrılır.

Siperlik İçin : 8 ilmek başlanır, Her sırada, her iki taraftan 4 defa 1’er ilmek artış yapılarak 16 ilmeğe ulaşılır. 10 cm artırma yapılmadan örülüp, her iki taraftan her sırada 4 defa 1’er ilmek kesilir, kalan 8 ilmek ile örgü bitirilir. Ortadan katlanarak içine siperlik yerleştirilir ve birleştirilen yerden berenin ön ortasına dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ