Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Şal Yakalı Mavi Hırka Örneği

Şal Yakalı Mavi Hırka Örneği

Her mevsim severek kullanabileceğiniz şal yakalı bir hırka. Metal düğmelerle iliklenen hırka, saç örgüleriyle örülüyor..
GEREKLİ MALZEMELER:

700 gr. yün
2,5 ve 3,5 numara şişler
3 numara yuvarlak şiş.
KULLANILAN ÖRGÜLER:
Başlangıç örgüsü: 1 yüz, 1 ilmeği örmeden ters alın ve ipi örgünün ön tarafında tutun. Bütün ilmekleri ve sıraları böyle çalışın.
 2/2 lastik
Fantezi örgü: Şemayı izleyerek örün. Ön için: 1. yıldızdan bir önceki ilmekten başlayın, 1. ve 2. yıldız arasını
2 kez tekrarlayın, sırayı 2. yıldızdan sonraki ilmekle tamamlayın.
Arka için: 1. yıldızla C noktası arasını tekrarlayın, sırayı C ve D noktası arasını örerek tamamlayın.
Kollar için: A noktasından 2. yıldıza kadar çalışın, sonra 1. ve 2. yıldızlar arasını örün ve sırayı 1. yıldızla B noktası arasını örerek tamamlayın.
Sağa çapraz: 3 ilmeği
örgünün arka tarafında bekletin, 3 yüz örüp sonra bekleyen ilmekleri yüz örün. ■ Sola çapraz: 3 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, 3 yüz örüp sonra bekleyen ilmekleri yüz örün. Şemada çift sıralar gösterilmemiştir, bu sıralarda ilmekleri geldikleri gibi örün. Şemanın 10 sırası tamamlanınca, 3. sıradan tekrarlayın.

Şal Yakalı Mavi Hırka Örneği

Sağ ön:
2,5 numara şişlerle 78 ilmek başlayın, 2 sıra düz örgü, 2 sıra da başlangıç örgüsü örüp 3.5 numara şişlerle 2/2 lastiğe geçin. Örgünün boyu 5 cm. olunca, 3,5 numara şişlerle fantezi örgüye geçin ve şemada belirtilen yerlerde 5 artırmayı, ilk sırada yapın. Örgünün boyu 45 cm. olunca, yaka kesimi için, yaka tarafından 4 sırada bir 29 kez 1 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 75 cm. olunca, 54 omuz ilmeğini 4 seferde kapatın.
Sol ön:
Sağ öne simetrik olarak örün.
Arka:
2,5 numara şişlerle 166 ilmek başlayın, ön gibi örün, ama 3,5 numara şişlerle fantezi örgüye geçince 1. sırada 1 artırma yapın. Örgünün boyu 75 cm. olunca, arka yaka için ortadaki 57 ilmeği kapatın, iki kısmı ayrı ayrı tamamlarken yaka tarafmdan 2 sırada bir 1 kez 2 ilmek, 2 kez 1 ilmek eksiltin. Aynı zamanda 51 omuz ilmeğini 4 seferde kapatın.
Kollar:
2,5 numara şişlerle 80 ilmek başlayıp, bordürü ön gibi örün, 3,5 numara şişlerle fantezi örgüye geçince, ilk sırada eşit aralıklarla 7 ilmek artırın. Aynı zamanda yanlardan da, 4 sırada bir 33 kez 1 ilmek ve 6 sırada bir 4 kez 1 ilmek artırın. Artan ilmekler üzerinden, şemanın 1. yıldızı ile C noktası arasını örün. Örgünün boyu 49 cm. olunca, yanlardan 2 sırada bir 6 kez 7 ilmek eksiltin, kalan 77 ilmeği bir defada kapatın.

Şeması ve örneği
Tamamlama:
Omuzları birleştirin. 3 numara yuvarlak şişlerle ön açıklık ve yaka kenarından şu şekilde ilmekler alın: 154 ilmek sağ ön açıklık kenarından, 104 ilmek, V yaka kesiminin sağ kenarından, 72 ilmek enseden, 104 ilmek V yakanın sol kenarından ve 154 ilmek sol ön açıklık kenarından, toplam 588 ilmek üzerinden 1 sıra 2/2 lastik örüp, şal yakayı oluşturmak için sadece arka ortadaki 56 ilmek üzerinden bir sıra daha lastik örüp, bu sıranın sağında ve solunda bekleyen Örnekleri, 2 sırada bir 28 kez 4 ilmek alarak şişe ilave edin. 588 ilmeği de şişe aldıktan sonra, 4 cm. daha lastik örün, sonra 4 sıra başlangıç örgüsü örüp ilmekleri kapatın. Aynı zamanda, bordürün eni 2 cm. olunca, sağ öne eşit aralıklarla 5 ilik açın. Kolları takın, kol altlarını ve yanları kapatın. Düğmeleri yerlerine dikin.

ŞAL YAKA İÇİN YANLARDAN İLMEKLER ALMAK

İlmek Alma Örneği

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ