Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Saçaklı Örgü Battaniye

Saçaklı Örgü Battaniye

Malzeme: Nako Neşet

Renk no: 405( On yumak)

Şiş no: Beş

Örgü şekli:Modelli örgü

YAPILIŞI: 275 ilmek başlanır, iki santimetre pirinç örülüp örneğe geçilir. Başlangıç ve bitişte saçaklar örülür.

Birinci  sıra: beş ilmek pirinç altı düz, onbir ters onbir düz, onbir ters onbir düz devam edecek şekilde tüm sıra yapılır.

altı düz beş pirinç örülerek sıra tamamlanır. Arka sırada düzler düz tersler ters olarak örülür.

İkinci  sıra: beş pirinç beş düz, bir dola bir topla, dokuz ters bir topla, bir dola dokuz düz, bir dola bir topla, dokuz ters şeklinde sıra tamamlanır.

Üçüncü sıra: beş pirinç dört düz, bir dola bir topla, bir dola bir topla, yedi ters bir topla, bir dola bir topla, bir dola yedi düz, bir dola bir topla, bir dola bir topla, yedi ters şeklinde sıra tamamlanır.

Dördüncü sıra: beş pirinç üç düz, bir dola bir topla, bir dola bir topla, bir dola bir topla, beş ters bir topla, bir dola bir topla, bir dola bir topla, bir dola beş düz, birdola bir topla, bir dola bir topla, bir dola bir topla, beş ters şeklinde sıra tamamlanır.

11 adet olan düz ve ters ilmekler birer adet kalana kadar bu şekilde örülür.

 

Saçaklı Örgü Battaniye modelleri örnekleri çeşitleri örgü Örgü Battaniye

beş pirinç iki ters, bir dola bir topla, bir dola bir topla, bir dola bir topla, bir dola bir topla, üç düz bir dola, bir topla bir dola, bir topla bir dola, bir topla bir dola, üç ters bir dola, bir topla şeklinde sıra tamamlanır.

Ortadaki ilmekler tekrar onbir ‘er adet olana kadar bu şekilde örülmeye devam edilir.
İlmekler onbir’er adet olunca bir kere git gel yapılıp sonraki sırada ters ilmeklerin ortasına altı ilmeğin başına tığ ile dolayarak üç kerede batırılıp hepsi birden toplanarak top yapılır. Diğer ilmekler örülür.Arka sıra örülüp ön yüze gelindiğinde dört. ve sekiz. ilmeklere aynı işlem yapılır.Bu sırada düz ilmekler de burulup saç örgüsü yapılır. beş’erli burularak ortada tek ilmek bırakılır. Diğer sırada altı ilmekle bir top daha yapılır. Bir sıra git gel yapılıp tekrar ajura geçilir. Örtü ölçüsü 125 X 150 cm’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ