Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Saç Örgüsü Bebek Patik ve Kazak Modeli

Saç Örgüsü Bebek Patik ve Kazak Modeli

GEREKLİ MALZEMELER:
■ 150 gr. beyaz yün ■ 2,5 ve 3 numara şişler.

KULLANILAN ÖRGÜLER;
Başlangıç örgüsü:
1 yüz, ipi örgünün ön tarafında tutarak 1 ilmeği örmeden ters altn. Bütün ilmekleri ve sıraları böyle çalışın,
1/1 lastik: 1 ters, 1 yüz.
Haraşo: Bütün sıralar yüz.
Düz örgü: 1 sıra yüz, 1 sıra ters.
Tersten düz örgü: 1 sıra ters, 1 sıra yüz.
Fantezi örgü: B şemasını izleyin. Ön için şemayı aynen uygulayın. Sağ arka için A ve B arasını uygulayın. Sol arka için C ve D arasını uygulayın. Çift sıralar şemada gösterilmemiştir, ilmekleri oldukları gibi örün.
Sağa çaprazlama İçin: 2 ilmeği örgünün arka tarafında bekletin,
2 yüz örüp sonra bekleyen 2 ilmeği yüz
örün.


Sola çaprazlama için: 2 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, 2 yüz örüp sonra bekleyen 2
ilmeği yüz örün. 28. sıradan sonra 1. sıradan tekrarlayın.

 Bebek Patik ve Kazak Örneği
Ön : 2.5 numara şişlerle 72 ilmek başlayın, 2 sıra düz örgü, 2 sıra başlangıç örgüsü örün ve lastik örmeye başlayın. Örgünün boyu 1,5 cm. olunca, 3 numara şişlerle şemayı izlemeye başlayın. Örgünün boyu 16 cm. olunca, yanlardan 5 ilmek kapatın, sonra 2 sırada bir 4 kez 1 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 20 cm. olunca, ortadaki 16 ilmeği kapatıp iki kısmı ayrı ayrı tamamlarken yaka tarafından 2 sırada bir 5 kez 1 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 24 cm. olunca 14 omuz ilmeğini bir seferde kapatın.
Sağ arka: 32 ilmekle ön gibi başlayıp örün, 3 numara şişlerle fantezi örgüye geçince ilk sırada 2 ilmek artırın. Örgünün boyu 16 cm. olunca, yanlardan 5 ilmek kapatın, 2 sırada bir 4 kez 1 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 22.5 cm. olunca, ortadaki 6 ilmeği kapatıp iki kısmı ayn ayrı tamamlarken, yaka tarafından 2 sırada bir 2 kez 3 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 24 cm. olunca 14 omuz ilmeğini bir seferde kapatın.
Sol arka: Sol arkaya simetrik örün.
Kollar: 44 ilmek başlayıp ön gibi örün, lastiğin son sırasında eşit aralıklarla 6 ilmek artırın. Düz örgüye geçtikten sonra da yanlardan 10 sırada bir 5 kez 1 ilmek artırın. Örgünün boyu 14 cm. olunca, yanlardan 2 sırada bir 6 kez 4 ilmek eksiltin. Örgünün boyu 19.5 cm. olunca, 12 omuz ilmeğini kapatın.


Saç Örgüsü Bebek Patik ve Kazak Modeli örneği modeli moda beyaz saç örgü
Tamamlama: Sağ arka açıklıktan 2,5 numara şişlerle 93 ilmek alın, lastik örün. 1,5 cm. sonra 2 sıra başlangıç örgüsü örüp kapatın. Sol arkaya aynı bordürü yapın, ancak lastiğin 5. sırasında eşit aralıklarla 4 ilik açın. Omuzları dikin, yaka kenarından 103 ilmek alıp lastik örerken, 3. sırada öteki iliklerin hizasına 1 ilik açın. Lastiğin eni 1 cm. olunca, 2 sıra da başlangıç örgüsü örüp kapatın. Yanları ve kolları kapatın, kolları takın, düğmeleri dikin.


Saç Örgüsü Bebek Patik ve Kazak Şeması

PATİKLER:

(Tabandan başlayacaksınız) 3 numara şişlerle 38 ilmek başlayıp haraşo örerken, 1. sırada şöyle çalışın: 2 yüz, 1 artırma, 16 yüz, 1 artırma, 2 yüz, 1 artırma, 16 yüz, 1 artırma, 2 yüz. Bu artırmaları, 2 sırada bir 4 kez daha tekrarlayın. 10 sıra haraşo ördükten sonra 8 sıra da tersten düz örgü örün ve baştaki 21 ilmekle sondaki 21 ilmeği beklemeye alın. Ortadaki 12 ilmek üzerinden örmeye devam ederken, şemayı şu şekilde uygulayın: Şemanın 11. sırasından başlayın ve *dan *a tekrarlayın.
Aynı zamanda her sırada, yanlarda bekleyen ilmeklerden 1’er tane alarak devam edin. Toplam 14 ilmek (7’şer) aldıktan sonra, 40 ilmek üzerinden lastik örün. Bağcıkların geçeceği delikleri oluşturmak için 2 sıra sonra bir sıra boyunca şöyle çalışın: 1 kenar ilmeği, 2 ilmek lastik, 1 atma, 2 ilmek birlikte yüz.
9 kez tekrarlayıp sırayı 3 ilmek lastikle bitirin. Sonraki sırada atma ilmekleri ters örün. 12 sıra lastikten sonra 4 sıra da başlangıç örgüsü örüp, ilmekleri kapatın.

Tamamlama: Arka ortayı ve tabanı dikin. Deliklerden bağcıkları geçirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ