Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Ponponlu Kapüşonlu Kız Çocuk Hırkası

Ponponlu Kapüşonlu Kız Çocuk Hırkası

Çift taraflı olarak kışın soğuk günlerinde kullanabileceğiniz, bir hırka modelini paylaşmak istiyorum. İki renk kullanarak örülen modelin çevresine tığ işi ile oya yapılmış ve çok şık bir model ortaya çıkarılmış. Siz de hemen malzemelerinizi hazırlayın ve modeli uygulamaya başlayın.

Malzemeler : Nako Marka LÜKS MİNNOŞ

Renk No : 229, 208 (2’şer yumak)

Şiş No : 3

Örgü Şekli : Düz örgü, ters örgü, 2+2 lastik örgü, ajur modeli, zincir, trabzan, sık iğne

Aksesuar : 2 adet ponpon ve kordon.

Yapılışı : Örgüye kapüşondan başlanır ve roba ile devam edilir.

şık kız çocuk örgü modelleri, nako örgü çeşitleri, ponponlu kız çocuk hırkası yapılışı, çift taraflı örgü hırkalar

Hırka İçin : 96 ilmek başlanır, düz örgü yapılır. 21 cm olduğunda, kapüşon kısmı örülmüş olur. 2 cm 2+2 lastik örüldükten sonra ilmekler; ön beden için; 20 ilmek düz, 1 dolama, 2 ilmek düz, 1 dolama, kol için; 11 ilmek düz, 1 dolama, 2 ilmek düz, 1 dolama, arka beden için; 26 ilmek düz, 1 dolama, 2 ilmek düz, 1 dolama, diğer kol için; 11 ilmek düz, 1 dolama, 2 ilmek düz 1 dolama, ön beden için; 20 ilmek düz şeklinde dizilir. Dolama yapılan yerlerden her düz sırada 20 defa daha dolama yapılarak, 256 ilmeğe ulaşılır. Ön beden için ayrılan, 41 ilmek düz örülür, kol için ayrılan 53 ilmek, arka için ayrılan 68 ilmek, kola için ayrılan 53 ilmek, ön için de 41 ilmek şeklinde ayrılarak devam edilir.

Kollar İçin : Kol için ayrılan 53 ilmeğin her iki tarafından, 2’şer ilmek artış yapılarak 57 ilmeğe ulaşılır. Her iki taraftan 4 cm arayla 2 defa 1’er ilmek kesilir. Kol boyu 26 cm olduğunda 2 cm diyagram, 1 cm düz örülür. Kol boyu 29 cm’de tüm ilmekler tek seferde kesilerek tamamlanır. Diğer kol da aynı şekilde örülerek bitirilir.

örgü açıklama şeması, anlatımlı şemalı örgü modelleri, ajur örneği açıklaması

Arka ve Ön Bedenler İçin : Bekletilen 150 ilmek; ön beden için; 41 ilmek örülür, 9 ilmek artış yapılır, arka beden için; 68 ilmek örülür, 9 ilmek artış yapılır, diğer ön için; 41 ilmek örülür. Kol evinden sonra beden boyu 17 cm düz örülür, 2 cm diyagramdaki model uygulanır, 1 cm düz örülür, bütün ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir. 229 ve 208 renk nolu ipliklerle, aynı şekilde 1’er adet hırka örülür, kapüşon kısmı tepesinden dikilir. İç içe geçirilerek, kol, etek ucu ve yaka etrafına 229 renk nolu iplikle aynı yere batılarak; 1 sık iğne, 1 zincir, 2 trabzan yapılır, 2 ilmek atlanır, aynı yere batılarak…şeklinde oya yapılır. Yakada lastik örülen kısımdan 150 cm uzunluğunda 2 renkle yapılan kordon geçirilir. Uçlarına ponpon takılarak bitirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ