Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Örgü Örnek Açıklamaları -I-

Hanımlar, örgü örmek çok zevkli bir iş… O konuda hepimiz hem fikiriz. Ancak bazen öyle tarifler var ki; tarifin içinde ekstra açıklama olmadan o örgüyle baş etmek mümkün olmuyor. Bu konuda çok sıkıntı yaşamış biri olarak, sizlere bir nebze faydalı olabileceğini düşündüğüm birkaç örnek açıklaması paylaşmaya karar verdim. Umarım bilgiler faydalı olur…

Fıstık Örneği : Tığ üzerine iplik dolanır ve alt sıraya batılır, tığ üzerine iplik dolanır bir ilmek çekilir. Çekilen ilmek tığ üzerinde uzatılır. tığ üzerine iplik dolanarak 3 defa aynı yere batılıp, işlem tekrarlanır. Tığ üzerinde oluşan ilmekler, tığa iplik dolanarak ilmeklerin içinden geçirilir., bir defada toplanarak 1 adet fıstık oluşturulur.

İşkembe Örneği :

1. sıra: 1 ilmek ters örülür, 1 ilmek örmeden şişe alınıp üzerine iplik dolanır, 1 ilmek ters örülür, 1 ilmek ömeden şişe alınıp üzerine iplik dolanır.

2. sıra: Tüm ilmekler ters örülür.

3. sıra: 2 ilmek ters örülür, 1 ilmek örmeden şişe alınıp üzerine iplik dolanır, 1 ilmek ters örülür, 1 ilmek örmeden şişe alınıp üzerine iplik dolanır…şeklinde sıra tamamlanır.

4. sıra: Tüm ilmekler ters örülür.

5. sıra: 1. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

Kafes Örgü :

1. sıra: 1 ilmek ters, 1 dolama, 1 ilmek ters, 1 dolama…şeklinde sıra tamamlanır.

2. sıra: Dolama yapılan ilmekler şişten bırakılarak örülen ilmekler uzatılır. Uzatılan ilmeklerde 3. ve 4. ilmek, 1. ve 2. ilmeğin içinden geçirilip, düz örülür. 7. ve 8. ilmekler, 5. ve 6. ilmeğin içinden geçirilip düz örülür.

3. sıra: 1. sıranın tekrarı yapılır.

4. sıra: Dolama yapılan ilmekler şişten bırakılarak örülen ilmekler uzatılır.1. ve 2. ilmekler düz örülür. 5. ve 6. ilmekler 3. ve 4. ilmeğin içinden geçirilerek düz örülür ve 9. ve 10. ilmekler 7. ve 8. ilmeğin içinden geçirilerek düz örülür…şeklinde sıra tamamlanır.

5. sıra: 1. sıranın tekrarı yapılır.

6. sıra: 2. sıradan itibaren örneğin tekrarı yapılır.

Torba Lastik :

1. sıra: 1 ilmek düz örülür, iplik şişin ön tarafına geçirilir, 1 ilmek şişe örmeden alınır, iplik şişin arka tarafına geçirilir, 1 ilmek düz örülür, iplik şişin ön tarafına geçirilir, 1 ilmek şişe örmeden alınır, iplik şişin arka tarafına geçirilir…şeklinde sıra tamamlanır.

2. sıra: Aynı işlemler tekrarlanırken örülmeden alınan ilmekler düz örülür, düz örülen ilmekler şişe örmeden alınır.

3. sıra: 1. sıradan itibaren örnek tekrar edilir. İstenilen ölçüde ördükten sonra 2 ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir, 2 ilmek beraber alınarak 1 ilmek kesilir…şeklinde lastik toplanır.

Selanik Örneği :

1. sıra: 1 ilmek ters örülür, 1 ilmek şişe örmeden geçirilirken üzerine iplik dolanır, 1 ilmek ters örülür, 1 ilmek şişe örmeden geçirilirken üzerine iplik dolanır…şeklinde sıra tamamlanır.

2. sıra: Ters örülen ilmekler şişe örmeden alınırken üzerine iplik dolanır, iplik dolanan ilmekler beraber alınarak ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır.

3. sıra: 1. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ