Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Örgü Tunik Yapılışı

Örgü Tunik Yapılışı

Geçen kıştan bu yana taytlarla ve kot pantalonlarımızla kombin edip, severek kullandığımız örgü tunukler çok moda. Hem çok şık hem de bir o kadar kullanışlı tuniklere bir örnek de benden size.

Not : Resimdeki modelin ölçüleri 40 bedene uygundur.

Malzemeler :

5 adet sıklamen rengi 100 gr’lık yün

3,5 ve 4 numara örgü şişleri.

 3 tane uygun renkte düğme.

Yapılışı:

Tuniğimizi örmeye arka parçasından başlıyoruz. Örgü şişlerimize 108 ilmek atarak 12 cm. 2+2 çift lastik örüyoruz. 12 cm çift lastikten hemen sonraki sırada eşit aralıklarla 40 ilmek arttırıyoruz. Şimdi örneğimizi kurmaya başlıyoruz. 13 ilmeğimizi düz örüp ortadaki 122 ilmeğimize saç örgüsü modeli uyguladıktan sonra yine 13 ilmeğimizi düz örüp sırayı tamamlıyoruz.

50 cm boyunca aynı şekilde ördükten sonra, kol kesimi için iki yandan iki sırada bir, sırasıyla 4+2+6 kez birer ilmek kesiyoruz.

Örgümüz 64 cm olunca yaka için ortadaki 68 ilmeği kesip, iki omuzu ayrı ayrı örmeye devam ediyoruz. Yakanın iç kısmından 2 sırada bir 3+4 kez 2, 4 kez bir ilmek keserek 72 cm olduğunda tek seferde kesip tamamlıyoruz.

Tuniğimizin önünü sol önden örmeye başlıyoruz. Bunun için örgü şilerimize 56 ilmek atıyoruz. 2+2 çift lastik ile 12 cm ördükten sonra ilmeklerimizi bekletiyoruz. Sağ için ilk 4 ilmeğin içinden 3,5 cm aralıklarlarla 3 tane ilik açıyoruz. Sol tarafın 52 ilmeğini alıp, sağ tarafın 2 ilmeği ile sol tarafın 1 ilmeğini birlikte alıp örüyoruz. Diğer ilmekleri de alıp eşit aralıklarla birinci sırada 40 ilmek arttırarak devam ediyoruz. Örgümüzün modelini ve kesintilerini arka yüzde olduğu gibi uygulayıp, bitiriyoruz.

Kollar için : 132 ilmek ile 5 cm 2+2 çift lastik örüp bekletiyoruz.

Yaka için : 200 ilmek ile 6 cm. 2+2 çift lastik örüp bekletiyoruz.

Son olarak : Yanları ve omuzları dikiyoruz. Örüp beklettiğimiz lastikleri ilmek ilmeğe denk gelecek şekilde birleştirip, düğmelerini diktiğimiz tuniğimizi bitiriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ