Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Örgü Kız Çocuk Hırkası Yapılışı

Örgü Kız Çocuk Hırkası Yapılışı

Modelimizin yapılışında selanik örgü tekniği kullanılmış. Selanik örgü tekniği sizinle paylaşacağım. Bilmeyenler öğrenmiş olacak ve bu çok şık hırkayı da kolayca örecek…

Malzemeler :

Nako Marka Nakolen

Renk Numarası : 257 (4 yumak), 6964, 1549, 5498 (1’er yumak)

4,5 numara şişler, 3,5 numara tığ ve 6 adet düğme.

Yapılışı :

Selanik Örgü Modeli Yapılışı :

1. sıra: 1 ilmek ters örüp, 1 ilmek şişe örmeden geçirirken 1 ilmek doluyoruz. Sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

2. sıra: Ters olarak örülen ilmekleri şişe örmeden geçirirken, 1 ilmek de doluyoruz. Bir önceki sırada örmeden ve ip dolayarak aldığımız iki ilmeğimizi birlikte ters örüyoruz.

3. sıra: 1. sıradan itibaren örneği tekrarlıyoruz.

çiçek desenli hırka, kız çocuk örgü modelleri

Arka İçin : 257 renk nolu ipimizle 110 ilmek başlıyoruz. 3 cm selanik örüp, düz örgüye geçiyoruz. İlmek sayımızı, 2 ilmek düz, 1 ilmek kes, 2 ilmek düz şeklinde dizerek, 80 ilmeğe düşürüyoruz.Beden boyu 35 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan 2 ilmeği düz örüp, yanındaki 4 ilmeği şişimizden çıkarıyoruz. Sondaki 1 ilmeği ön taraftan geçirerek başa alıyoruz. Kalan 3 ilmeği birlikte alarak, 2 ilmek kesiyoruz. Bu şekilde 4 sıra arayla 4 defa aynı işlemi tekrar ederek 64 ilmekle örgümüze devam ediyoruz. Beden boyu 48 cm olduğunda ilmeklerimizi tek seferde keserek parçayı tamamlıyoruz.

Önler İçin : 257 renk nolu ipimiz ile 55 ilmek başlayıp, arka beden gibi örüyoruz. Kesim işlemini de aynı şekilde yapıyoruz. 40 ilmekle örgüye devam ediyoruz. Beden boyu 42 cm olduğunda yaka için, ön ortasından 5+4+3+2+1 ilmek kesiyoruz. Beden boyu 48 cm’de omuzda kalan 17 ilmeği de tek seferde keserek ön parçaları tamamlıyoruz.

Kollar İçin : 257 renk nolu ipimiz ile 55 ilmek başladığımız kolları, 3 cm selanik örüp, düz örgüye geçiyoruz. İlmeklerimizi 2 ilmek düz, 1 ilmek kes, 2 ilmek düz şeklinde sıralıyoruz. Bu işlemi 13 defa tekrarlayarak, ilmek sayımızı 42’ye düşürmüş oluyoruz. Her iki taraftan 8 ilmek arayla 5 defa 1’er ilmek artış yaparak 52 ilmekle örgümüze devam ediyoruz. Kol boyu 35 cm ördükten sonra, kol evi için her iki taraftan 5 defa bedendeki kol kesim işlemini uyguluyoruz. Kol boyu 42 cm’de her iki taraftan 5 defa 1’er ilmek daha kesiyoruz. Kalan 22 ilmeği tek seferde kesip bitiriyoruz.

Yaka İçin : 257 renk nolu ipimiz ile ön ortasından şişimize 82 ilmek çıkarıyoruz. 5 sıra düz ördükten sonra tamamını tek seferde keserek bitiriyoruz. Diğer ön parçayı da aynı şekilde örüp, sol tarafta 7 cm aralıklarla 6 adet ilik açıyoruz.

Tüm renklerimizi kullanarak resimdeki modelde olduğu gibi tığ işi ile, çiçekler örüp hırkamıza dikiyoruz. Son olarak tüm parçalarını dikerek birleştirdiğimiz hırkamızı hazır hale getiriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ