Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Örgü Bayan Süveter (Anlatımlı)

Örgü Bayan Süveter (Anlatımlı)

Örgü örmek, bence ortaya bir eser çıkaran sanatçıların yaptığı işlerle aynı kategoride değerlendirilmeli. Çünkü aynen sanat eserlerinin üretiminde olduğu gibi, işin içinde emek, çaba, özveri, zaman ve sonuç olarak da muhteşem bir eser var. Ayrıca uzmanların pek çoğunun da depresyondaki hanımlara örgü örmelerini tavsiye ettiklerini duymuştum. Gerçekten örgü, insanı son derece rahatlatan bir aktivite olduğundan, ben de hepinize tavsiye ederim. 🙂

Şimdi çok şık bir süveteri beraberce örüp giyeceğiz.

Malzemeler :

3 çile beyaz ya da krem rengi örgü ipi (100 gr)

1 çile koyu yeşil örgü ipi (100 gr)

5 numara örgü şişleri

Yapılışı :

ARKA İÇİN : Beyaz ipimizi kullanarak, 77 ilmek ile örgümüze başlıyoruz. 34 cm olana kadar hep ters örgü ile devam ediyoruz. 34 cm den itibaren kol oyuntuları için hem sağdan hem de soldan 1’er ilmek keserek kol evi oluşturuyoruz. Kol evi yüksekliği 21 cm olana kadar da ters örgümüze devam ediyoruz. Buradan itibaren de ilmeklerimizin hepsini tek seferde keserek örgümüzün arka parçasını tamamlamış oluyoruz.

ÖN İÇİN : Yine beyaz ipimizle aynen arkada olduğu gibi 77 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. İlmeklerimizi ilk sıradan itibaren 5 ilmk ters, 1 düz, 2 ters ve 1 düz modeli ile 8 defa tekrarladıktan sonra sona kalan 5 ilmeğimizi de ters örüp ilk sıramızda süveterimizin modelini oluşturuyoruz. Modeli aynen devam ettirerek, 24 cm olunca, ipimizin rengini değiştirip, koyu yeşil ipimiz ile 6 sıra, sonraki 4 sırada beyaz ve yine 6 sıra yeşil ile örüyoruz.

5 cm daha beyaz ipimizle ördüğümüz örgümüze, kollar için hem sağdan hem de soldan 1’er ilmek keserek kol evi oluşturuyoruz. Örgümüzün boyu toplamda 45 cm olunca yaka için önce tam ortadan 13 ilmeği, sonra da sırasıyla yanlarından 7 kez 2’şer ilmeğimizi kesiyoruz. Bu arada örgümüzün boyu 55 cm olacaktır.

Kolların yapımı için : Kollardan 80 ilmek çıkararak 2 sıra yeşil, 4 sıra beyaz ve yine 2 sıra yeşil iplerimizle 1+1 lastik örerek tamamlıyoruz.

Yaka yapımı için : Ön yakadan beya ipimiz ile 78 ilmek çıkarıp, ilk sıradan itibaren, 1+1  lastik ile 20 cm örüyoruz. 20 cm’den sonra yeşil ipimize geçip, 4 sıra daha örüp, süveterimizi tamamlıyoruz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ