Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Mavi-Beyaz Çocuk Yeleği Yapılışı

Mavi-Beyaz Çocuk Yeleği Yapılışı

Uykudan uyandıklarında hemen elimizin altında bulundurmamız gereken giysi, bebeklerimiz için örgü yeleklerdir. Onların üşütüp hasta olmasını bu sayede bir ölçüde engellemiş oluruz. Bebeğinize en güzel ve en kullanışlı yelekleri bu kış siz giydireceksiniz. Çünkü nasıl örüldüğünü biliyor olacaksınız.

Bebek hediyesi olarak da verebileceğiniz kadar şık bebek yeleğinin yapılışına bir göz atalım…

Yelek İçin Gerekli Malzemeler :

1 adet 100 gr. beyaz bebe yünü,

2 adet 100 gr. mavi bebe yünü,

3,5 numara örgü şişleri.

Yapılışı :

Arka İçin : Örgü şişlerimize 60 ilmek atarak başlıyoruz. 6 sıra haraşo ördükten sonra, düz örgü ile 8 sıra daha devam ediyoruz. Beyaz ipimizi bu aşamada bağlayarak 16 sıra beyaz ile devam ediyoruz. Mavi ip ile 36 sıra daha ördüğümüz yeleğe kol açmak için iki yandan 6 ilmek arttırma yapıyoruz. Bu 6 ilmeğimizi her gidişte ve dönüşte haraşo örüyoruz ve haraşo ilmeklerin düz ilmeklerle birleştiği noktadaki ilmekleri bir alarak kesiyoruz. Kesme işlemine 10 sıra devam ediyoruz. 42 sıra devam ettiğimiz örgümüzün ilmeklerini üç eşit parçada sayarak ortadaki ilmeklerimizi yaka oyuntusu için kesiyoruz. İki yanda kalan omuz ilmeklerimizi de 3 kerede keserek yeleğimizin arka parçasını tamamlıyoruz.

Önler İçin : Örgü şişlerimize 45 ilmek atarak, 6’şar sıra haraşo ile yeleğimizin ön parçalarını örmeye başlıyoruz. Parçaların önde kalan kısımlarında 6’şar ilmeğimizi ön lastik için ayırıp onları yakaya kadar haraşo ve mavi ip ile örerek devam ediyoruz. Lastikten sonra 8 sıra mavi ve 16 sıra beyaz ile düz örgü yapıyoruz. Şerit lastikten sonraki 10 ilmek beyaz ve diğerleri mavi olmak üzere 36 sıradan sonra beyaz ilmeklerin sayısını 16’ya çıkarıp koltuk altı için 6 ilmek arttırıyoruz. Aynen arkada olduğu gibi bu 6 ilmeğimizi haraşo ile örüp, her sırada 1 keserek kol oyuntusunu tamamlıyoruz.

34 sıra daha ördükten sonra yaka için yeleğimizin ön parçasını sırayla 8+1+1+1+1+1 olarak kesip, omuzlarını da üç seferde keserek parçalarımızı tamamlıyoruz.

Parçalarımızı diktikten sonra, yakadan ilmek çıkarıp 4 sıra haraşo örerek, tamamını tek seferde kesiyoruz.

Yeleğimizi, üzerine iğne ile çeşitli işlemeler yaparak kullanıma hazır hale getiriyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ