Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Mavi Bayan Hırka Yapılışı

Mavi Bayan Hırka Yapılışı

Mavi ebrulu ip, değişik renklerde ipler ya da sakallı ip tabir ettiğimiz ipler ile bile örebileceğimiz çok güzel, spor bir hırka modeli daha… Elimizde tek kalmış iplerimizi de bu hırkanın yapımında değerlendirebiliriz.

Hem çok güzel hem de çok kolay hırkamızı yapmak için; resimdeki modelin malzemelerini vereceğim ama bunları zevkimize göre değiştirmek mümkün.

Malzemeler :

4 adet 100 gr lık Feza Premier Marka ip

8 numara şiş

Yapılışı :

Hırkamızı, arkasından örmeye başlıyoruz. Bunun için örgü şişimize 70 ilmek atarak başlıyoruz. Örgümüz 42 cm olana kadar istediğimiz renkleri değiştirerek düz örgü örüyoruz. Yani bir sıra düz, bir sıra ters örmeye devam ediyoruz. 42 cm den sonra koltuk altı için sırayla 3+2+1 koltuk kesimini yapıyoruz. 20 cm kol için örmeye devam ediyoruz. Şişte kalan ilmeklerimizin tamamını tek seferde keserek arkayı tamamlıyoruz.

Hırkamızın önlerini örmek için örgü şişimize 33 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. Hem sağ hem sol ön için geçerli olmak üzere ön taraflarına 4 ilmek haraşo, gerisini de düz örgü örüyoruz. 40 cm olan örgümüzün yaka oyuntusunu yapmaya başlıyoruz. Bunun için, haraşo ilmeklerden sonraki 2 ilmeği keserek, yakamızı oluşturmaya başlıyoruz. V yaka oluşması için, bundan sonraki her 2 sırada bir keserek yakayı tamamlıyoruz.

4 sıra daha ördükten hemen sonra da aynen arkasını örerken yaptığımız gibi kol kesimini yapıyoruz. Sırasıyla 3+2+1 olarak kol oyuntusunu da oluşturduğumuz önleri 20 cm daha örüp tek seferde kesiyoruz.

Hırkamızın kollarını örmek için, örgü şişimize 38 ilmek atarak başlıyoruz. 44 cm olana kadar yine istediğimiz renk ipleri değiştirerek düz örgü örmeye devam ediyoruz. Bundan sonraki aşamada her 2 sırada 1'er tane keserek, kolların kesintisini tamamlamış olacağız.

Ördüğümüz bütün parçaları birbirine ekleyerek, hırkamızı tamamlıyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ