Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Lolipop Çocuk Hırkası Yapılışı

Lolipop Çocuk Hırkası Yapılışı

Kız çocuklarına cıvıl cıvıl, rengarenk bir hırka modeli… En güzel nako örgü modellerinden birini sizler de çok beğenecek ve hemen bir tane örmek isteyeceksiniz. Malzemelerinizi hazırladıysanız, bu örmesi çok keyifli hırkayı örmeye başlayabilirsiniz.

Malzemeler : Nako Marka LOLİPOP

Renk No : 80438 (3 yumak)

Şiş No : 4,5

Aksesuar : 4 adet düğme

Yapılışı : 

nako örgü modelleri, en güzel kız çocuk örgü hırkaları, 2011 örgü çeşitleri, modelli örgüler

Arka Beden İçin : 72 ilmek başlanır, 7 cm 2+2 lastik örülür, diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 21 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 7 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 26 cm’de kalan 58 ilmek tek seferde kesilerek bitirilir.

Ön Bedenler İçin : 36 ilmek başlanır, 7 cm 2+2 lastik örülüp, diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 21 cm örülerek kol evi için bir taraftan 7 defa 1’er ilmek kesilir. Beden boyu 26 cm’de kalan 29 ilmek tek seferde kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

Kollar İçin : 66 ilmek başlanır, 7 cm 2+2 lastik örülür. Her iki taraftaki 13’er ilmek düz örülürken, ortadaki 40 ilmeğe diyagramdaki model uygulanır. Her iki taraftan 4 sıra arayla 3 defa 1’er ilmek artış yapılarak 72 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 14 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 7 defa 1’er ilmek kesilir. Kol boyu 19 cm’de kalan 58 ilmek tek seferde kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Roba Yapılışı İçin : Arka, ön ve kollra dikilir. Roba için şişe 200 ilmek çıkarılır, 1+1 lastik örgü yapılır. 4 sıra örüldükten sonra, 6 ilmek arayla; 3 ilmek beraber alınıp, 2 ilmek kesilerek sıra tamamlanır. Her 4 sırada bir, sırasıyla 5-6-5 ilmek arayla 2’şer ilmek kesilerek 80 ilmeğe düşürülür ve kapüşon örülmeye başlanır.

Kapüşon Yapılışı İçin : 5 ilmek arayla 1’er ilmek artış yapılarak 100 ilmeğe ulaşılır. Ortadaki 22 ilmeğe diyagram uygulanırken, diğer ilmekler düz örülür. Kapüşon boyu 18 cm olduğunda, ortadaki 18 ilmeğin her iki tarafından 1’er ilmek kesilir, 18 ilmek örülür, her iki tarafından 1’er ilmek kesilir…şeklinde geri dönüşlerle örülerek kapüşon tamamlanır.

Ön Biyeler İçin : Ön biyeler ve kapüşon etrafından şişe 250 ilmek çıkarılır, 2 cm 2+2 lastik örülüp, bitirilir. Sağ tarafta 4 adet ilik açılır.

Not : Diyagramda uygulanan örgü şekli, şiş ile fıstık örneği ve burgu modelidir. Modellerin açıklamasını sitemizde Örnek Açıklamaları başlığı altında bulabilirsiniz.

örgü hırka yapılışı, hırka şeması, şemalı açıklamalı örgü modelleri, en güzel örgü hırka modelleri

Fıstık Örneği : Ortadaki bir ilmek örülürken, ilmek şişten çıkarılmaz. Aynı ilmek içinden 5 ilmek çıkarılır. Şiş üzerinde oluşan 5 ilmek birlikte örülerek bir fıstık oluşturulur.

2+2 Burgu Modeli : 1. sıra : ilmekler; 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir. 2. ve tüm arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.

3. sıra : 4 düz ilmek şişten çıkarılır 3. ve 4. ilmekler 1. ve 2. ilmeğin önünden başa getirilir. İlmekler tekrar şişe takılarak düz örülür. 2 ilmek ters…şeklinde sıra tamamlanır.

5. ve 7. sıralar : ilmekler düz örülür.

9. sıra : 3. sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ