Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Lila Kapşonlu Bebek Hırkası (Anlatımlı)

Lila Kapşonlu Bebek Hırkası (Anlatımlı)

Lila renk ip kullanarak örülmüş kapşonlu bebek hırkası modeli… Rengini zevkinize göre belirleyebileceğiniz bebek hırkası  için gerekli malzemelerimiz;

3 adet lila bebe yünü (100 gr)

4 mm kalınlığında şişlerimiz

6 adet düğmemiz.

Örgümüze sol ön kısmını örerek başlayacağız. Şişimize 41 ilmek atıyoruz ve haraşo örmeye başlıyoruz. 14 cm haraşo ördükten sonra, kol yerleri için, 3-2 olarak kesiyoruz. Kol kısımlarının yüksekliği 10 cm olduğunda yaka kesimine başlıyoruz ve yaka kesimini 10-3-3-3-2 olarak uyguluyoruz. Bu arada kol kesimi yüksekliğimiz 12 cm olacak. Şişimizde kalan 15 ilmeğimizi bekletiyoruz.

Hırkamızın sağ önünü örmeye başlayabiliriz. Sol ile aynı şekilde örmeye başlayacağız. Örgümüzün boyu 13 cm’ye ulaştığında, ortadaki 4. ve 14. ilmeklere düğme deliği açıyoruz. Her 9 sırada bir aynı işlemi tekrarlamak sureti ile ilik yerlerimizi tamamlıyoruz. Kol derinliğini vermek için, örgümüzün yüksekliği 14 cm olduğunda 3-2 olarak kesinti yapıyoruz ve kolların oyuntusunu oluşturmuş oluyoruz. Kol yüksekliği 12 cm olduğunda yine aynı şekilde yaka kesintisini yapıyoruz. Bu kesintilerden sonra şişimizde 15 ilmek kalmış olacaktır.

 Ördüğümüz sağ ve sol ön parçaların, ön ortaları birbirine bakacak ve bu şekilde şişlerimizde birleştirme işlemi yapacağız. İkisinin de ortasına arka yaka kısmı için 22 ilmek atıyoruz. Bu şekilde toplamda 52 ilmeğimiz olacaktır(15+22+15).

Arka örmeye başlayabiliriz. Elimizdeki 52 ilmeği 12 cm olana kadar örmeye devam ediyoruz. Sırada arka kısmın kol artırımları var. İlk olarak her iki uçtan 2’şer, sonra da 3’er ilmek ilave ederek kol artırımlarını oluşturuyoruz. Bu şekilde elimizde 62 ilmek olacak. 62 ilmeğimizi 14 cm ördükten sonra örgümüzün son kesintisini yapıyoruz.

Kollar için önden ve arkadar ayırdığımız kol kısımlarından 55’er adet ilmek çekiyoruz. 2’şer cm ördükten sonra 7 kere olacak şekilde, her 2 cm de bir ilmek kesiyoruz. Elimizde bu işlemden sonra 41 ilmek kalmış olacak ve bu 41 ilmeğimizi 26 cm’ye ulaştığında keserek bitireceğiz.

Hırkamız için, 85 ilmek başladığımız kapüşonu, 17 cm kadar örüyoruz. Her iki ucundan sırasıyla 9-5-4-5-4-4 ile kesintilerini yapıyoruz. Ortasındaki 23 ilmeği 2 kez, 4 sırada 1 ‘er ilmek keserek örmeye devam ediyoruz. 15 ilmek kaldığında 10 sıra daha örüp kesebiliriz.

Kol altı, yan bedenler, kapüşon ve düğmelerin dikilmesi işlemlerinden sonra hırkamız kullanıma hazır hale gelmiş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ