Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Kulaklı ve Kapüşonlu Bebek Battaniyesi

Kulaklı ve Kapüşonlu Bebek Battaniyesi

Minik kuzucuklarınıza, sıcacık bir battaniye… Düz örüp, üzerine tığ işi ile kıvırcık form verilerek, çok cici bir battaniye elde edeceksiniz. Kuzucuklar bu kış hiç üşümeyecekler…

Malzemeler :

Kartopu Marka AKSOFT

Renk No : K25 4×100 gr., K788 1×100 gr.

Şiş No : 6

Tığ No : 2

Yapılışı : 

Battaniye İçin : Krem rengi iplik ile 120 ilmek başlayıp, 83 cm boyunca düz örgü örün ve tek seferde keserek battaniyeyi tamamlayın.

Kapüşon İçin : 62 ilmekle düz örgüye başlayın. Her sıra başında 1 ilmek eksiltin. 7. cm’de her sırada sağdan ve soldan ilmek eksiltin. 10 ilmek kalınca bitirin. Ördüğünüz bu parçayı battaniyenin bir köşesine dikin.

bebek battaniye modelleri, örgü bebek battaniyesi, kartopu örgü örnekleri, bebek örgüleri

Kulaklar İçin : 10 ilmek başlayarak 4 sıra düz örgü örün. Sağdan ve soldan 1’er ilmek artırın. 3 sıra daha örüp, her iki taraftan 1’er ilmek daha artırın. İlmek sayınız 16 oluncaya kadar 3 sırada bir artırma işlemini tekrarlayın. 16 ilmekle 3 sıra daha örüp, eksiltme işlemine geçin. Her sıra başında 1’er tane ilmek eksilterek 4 ilmek kalana kadar devam edin. 4 ilmeği de tek seferde keserek tamamlayın. Aynı şekilde 2 krem rengi ve 2 pembe olmak üzere 4 adet parça örün. Pembe parçanın ters örgü tarafı görünecek şekilde parçaları birbirine dikip, şapkanın üzerine dikin.

Üst Kıvırcık İçin : İpi örgüye bağlayın. Tığı batıp ip dolayın, örgünün üst yüzeyine çekip bir zincir çekin, ilmeği uzatıp serbest bırakın. 1 ilmek atlayıp, sonraki ilmeğe batarak, aynı işlemi uygulayın. Bu şekilde bir sıranın üzerini doldurun. Sonraki sıraya geldiğinizde alt sırada boş bıraktığınız ilmeklere denk gelecek şekilde tığ ile ilmek çekerek doldurun. Bu şekilde battaniyenin tamamını kaplayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ