Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Krem Rengi Tığ İşi Uzun Hırka

Krem Rengi Tığ İşi Uzun Hırka

Krem rengi, bu kışın da moda renkleri arasındaki yerini koruyor. Uzun hırkalar da son yıllarda genç kızların gözdeleri arasında… Bu çok şık hırka modelinin uygulamasında hem tığ işi hem de şiş örgüsü kullanılmış ve ortaya çok güzel bir model çıkmış. Örgü seven bütün hanımların ilgisini çekeceğine eminim…

Malzemeler :

Nako Marka Moher Special

1199 (5 yumak), 4,5 numara örgü şişleri ve 4,5 numara tığ.

İlaveten omuzları için, 10×150 cm emprime kumaş

en güzel tığ işi örgü örnekleri, uzun hırka modeli,

Yapılışı : (14-15 yaş)

Arka İçin : 114 ilmek başlanarak 2 cm 1+1 lastik örülür, üzerine tığ ile;

1. sıra: 1 ilmek atlanarak 3. ve 4. ilmeğe 1’er sık iğne yapılır, 4 zincir çekilir, 2 ilmek atlanarak, 3. ve 4. ilmeğe 1’er sık iğne yapılır…şeklinde sıra tamamlanır.

2. sıra: Çekilen 4 zincirin ortasına 2 sık iğne yapılır, 4 zincir çekilir, alt sıradaki 4 zincirin içine 2 sık iğne yapılır…şeklinde sıra tamamlanır.

3. ve daha sonraki sıralar, 2. sıradan itibaren tekrar edilir.

Beden boyu 60 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan 1’er cm eksiltilir. Beden boyu 80 cm olduğunda yaka için örgü ortalanır ve ortadaki 24 cm bırakılarak omuzlarda kalan 9’ar cm 2 aşamada kesilerek bitirilir.

Önler İçin : 54 ilmek başlanarak 2 cm 1+1 lastik örülür. Arka bedendeki sıralı işlemler tekrarlanır. Beden boyu 60 cm’de kol evinden 1 cm eksiltilir. Beden boyu 80 cm olduğunda da omuz 2 aşamada eksiltilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

Kollar İçin : 56 ilmek başlanarak 2 cm 1+1 lastik örülüp, ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir. Kesme işlemi yapılan taraftan bedende uygulanan örnekle 10 cm örülür. Şiş ile üzerine 56 ilmek çıkarılarak 1 cm 1+1 lastik örülür, lastik üzerine yine aynı işlem uygulanarak 10 cm bedende uygulanan model uygulanır. Üzerine şişle 48 ilmek çıkarılır, 1 cm 1+1 lastik örülüp, tekrar tığ ile yapılan örneğe geçilir. Tığ ile 39 cm ördükten sonra kol boyu 63 cm olduğunda her iki taraftan 1’er cm eksiltilir. Kol boyu 78 cm’de bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Yaka İçin : Ön ortaları ve yaka etrafından şişe 300 ilmek çıkarılır., 8 cm 1+1 lastik örülür, ilmekler tek seferde kesilerek bitirilir.

Son olarak, 10 cm genişliğinde emprime kumaş ortadan katlanarak büzgü yapılır. Yaka etrafına 2 kat olarak dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ