Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

İşlemeli Bayan Kazak Modeli

İşlemeli Bayan Kazak Modeli

Her mevsim kullanabileceğiniz neşeli bir kazak. Yaz için merserizeden, kış için yünden örebilirsiniz. Robası düz örgü, bedeni tersten düz örgü ve saç örgüleriyle örülen kazağın papatya çiçekleri örgü bittikten sonra beyaz ve sarı yünle işleniyor…

GEREKLi MALZEMELER:
500 gr. yün
3 ve 3,5 numara sisler
3 numara yuvarlak şiş.

KULLANILAN ÖRGÜLER:

■   Başlangıç örgüsü : Örgü dersine bakarak çalışın.

■  2/2 lastik.

■   Düz örgü.

■   Fantezi örgü: A şemasının 3. sırasından başlayarak örün.

■   Ön: 1 kenar ilmeğinden sonra, 1. yıldız ile A noktası arasını 4 kez tekrarlayın, sonra A noktası ile 2. yıldız arasını örün, sonra yeniden 1. yıldız ile A noktası arasını 4 kez tekrarlayın. 2. yıldızdan sonrası ile sırayı tamamlayın.

■  Arka: 1 kenar ilmeğinden sonra, 1. yıldız ile A noktası arasını 9 kez tekrarlayın. 2. yıldızdan sonrası ile sırayı tamamlayın.

■   Kollar: Arkası gibi örün ama tekrarları 9 yerine 4 kez yapın. 6 çaprazlama (kalın saç örgüsü): 3 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, sonraki 3 ilmeği yüz örün, sonra bekleyen 3 ilmeği yüz örün. 4 çaprazlama (ince saç örgüsü): 2 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz örün, sonra bekleyen ilmekleri yüz örün. Sağa çapraz: 1 ilmeği örgünün arka tarafında bekletin, 3 yüz örün, bekleyen ilmeği yüz örün. Sola çapraz: 3 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, 1 yüz örün, bekleyen 3 ilmeği yüz örün. Örgünün ters tarafında sağa çaprazlama: 1 ilmeği örgünün arka tarafında bekletin, 3 ters örün, bekleyen ilmeği ters örün. Örgünün ters tarafından sola çaprazlama: 3 ilmeği örgünün arka tarafında bekletin, 1 ters örün, bekleyen ilmekleri ters örün. Şemada çift sıralar gösterilmemiştir, ilmekleri geldikleri gibi örün. Şemanın 55. sırasından sonra, 1. sıradan tekrarlayın. Yuvarlak saç örgüsü: (6 ilmek sayısınca katları ile örülür)
1. sıra: 2 ilmeği örgünün ön tarafında bekletin, 2 yüz, bekleyen ilmekleri yüz örün, 2 ters.
2., 3., 4., 5. ve 6. sıralar: 4 yüz ve 2 ters.
7. sıra: 1. sıradan tekrarlayın.
Yapılışı
Ön:
3 numara şişlerle 140 ilmek başlayın, 2 sıra başlangıç örgüsü örüp 2/2 lastiğe geçin. Örgünün boyu 4 cm. olun¬ca, 3.5 numara şişlerle şemayı izlemeye başlayın.
İlk sırada 20 ilmek artırın. Artırmaları şöyle yerleştirin: 1 ilmek sıra başında, 1 ilmek sıra sonunda, her bir lastik sütununun iki taraflarına da l’er ilmek = 20 ilmek. Örgünün boyu 31 cm. olunca, şemanın 42. sırasında,
robayı oluşturmak için B şemasını 1. sıradan 11. sıraya kadar uygulamaya başlayın. Aynı zamanda 18 ilmeği şu şekilde eksiltin: 1 ilmek sıra başında, 1 ilmek sıra sonunda, l’er ilmek, ince saç örgülerinin iki yanlarında.
Örgünün boyu 51 cm. olunca, yaka için ortadaki 10 ilmeği kapatın, iki kısmı ayrı ayrı tamamlarken, yaka tarafından 2 sırada bir 2 kez 3 ilmek, 2 kez 2 ilmek, 2 kez 1 ilmek ve 4 sırada bir de 3 kez 1 ilmek eksiltin. Omuz ilmeklerini 3 defada kapatın.
Arka:
3 numara şişlerle 138 ilmek başlayın, arkası gibi örün. 3,5 numara şişlerle şemayı izlemeye başladığınız ilk sırada 20 artırmayı şu şekilde yapın: 1 ilmek sıra başında, 1 ilmek sıra sonunda, her bir saç örgüsünün iki yanlarından da l’er ilmek. Örgünün boyu 56 cm. olunca, bütün ilmekleri kapatın.
Kollar:
3 numara şişlerle 60 ilmek başlayın, arka gibi örün, ama bordürün enini 4 cm. yerine 5 cm. yapın. Şemayı izlemeye başlayınca, ilk sırada şu şekilde 10 ilmek artırın:
1 ilmek sıra başında, 1 ilmek sıra sonunda, l’er ilmek de, saç örgülerinin her iki yanında. Aynı zamanda yanlardan, 4 sırada bir, 36 kez 1 ilmek artırın. Örgünün boyu 48 cm. olunca, yanlardan 2 sırada bir 1 kez 17 ve 1 kez 16 ilmeği kapatın, kalan ilmekleri de bir defada kapatın.
Tamamlama:
Omuzları kapatın. Kolları kapatıp takın. Yaka çevresinden 132 ilmek alın, ön ortanın 2 ilmeğini ters örerek, diğer ilmekler üzerinden 5 cm. yuvarlak saç örgüsü örün, sonra 2 sıra da başlangıç örgüsü II çalışıp ilmekleri kapatın. İşlemleri C şemasını izleyerek uygulayın..

İşlemeli Kazak Modeli

İşlemeli Bayan Kazak Modeli

İşlemeli Bayan Kazak Örneği

Şema Açıklamaları

İşlemeli Bayan Kazak Şema

İşlemeli Bayan Kazak Şeması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ