Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

İki Renkli Çocuk Beresi (Anlatımlı)

İki Renkli Çocuk Beresi (Anlatımlı)

Resimdeki modelde lila ve beyaz renkler kullanılmış ama ben bu modeli kırmızı beyaz uygulamak istiyorum hanımlar. Malum yılbaşına sayılı günler kaldı. Küçük hanımlara ve beylere noel baba şapkası olarak giydirebileceğimiz bir şapka modeli. Bu şapka ile kış mevsiminin soğuk günlerini, sıcacık geçirmelerini sağlayacağız.

Ayrıca fanatik eşlerinize de tuttukları takımın renklerini kullanarak ve ölçülerini biraz büyüterek çok cici bir şapka hediye edebilirsiniz bu kış. İpleriniz ve şişleriniz hazırsa şapkamızı örmeye başlayabiliriz…

Malzemeler :

İki renk örgü ipi ve

3 numara örgü şişleri.

Yapılışı :

Çocuk şapkası örecekseniz, 60 ilmek ile başlamak yeterli olacaktır. Kendi örgü tarzınıza ve ölçülerinize göre de ilmek sayısını arttırıp azaltmanız mümkün.

Resimdeki model üzerinden anlatacak olursak, beyaz ipimiz ile 60 ilmek atarak başlıyoruz. 12 sıra düz örgü yani; ilmeklerimizi bir sıra düzden alarak, arka sıraya geçtiğimizde de tersten alarak devam ediyoruz.

12. sıradan sonra ipimizin rengini değiştirip, 6 sıra düz örmeye devam ediyoruz. Sonraki sırada yeniden beyaz ipimize geçiyoruz. Bundan sonra her 6 sırada bir renk değiştirerek düz örgü ile şapkamızı örmeye devam ediyoruz.

Bu arada, 2. beyaz şeritten sonra kukuleta şeklini alması için şapkamızı her iki yandan 1’er ilmek keserek örmeye devam ediyoruz. Bunu aralıklı olarak yapacağız ki; çubuk gibi uzamasın. Mesela; iki sıra kesinti yapmışsak, iki sıra kesmeden düz örüyoruz. Sonra yine 1 sıra kesip, 1 sıra kesmeden örüyoruz gibi… Bunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Biz bu işlemi yaparken, aynı zamanda da düz örmeye devam ederken örgümüz uzayacak, ilmek sayımız da azalmış olacak. 

En sonunda, toplam 4 ilmek kaldığında hepsini kesip şapkamızı tamamlıyoruz. Tepesine isteğinize bağlı olarak, ponpon, saçak vs. ekleyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ