Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Fermuarlı Nako Bayan Hırka

Fermuarlı Nako Bayan Hırka

Hırka giymenin zamanı geldi sevgili hanımlar. Nako’nun ebruli ipi ile örülmüş şahane, önden fermuarlı hırka modeline bayılacaksınız. Hemen örüp giymek için sabırsızlanıyorum. Eminim siz de çok beğeneceksiniz.

Yapılışı çok kolay hırka modeli ile sıcacık bir kış bizi bekliyor…

Malzemeler :

Nako marka ebruli iplerden beğendiğiniz bir rengini alabilirsiniz. 100 gr’lık iplerden 4-5 tane yeterli olacak. 5 numara şiş kullanacağız.

Yapılışı :

Hırkamızın yapımına önlerini örerek başlıyoruz. 31 ilmek atarak başladığımız örgümüzde, 2 düz 2 ters lastik örerek başlıyoruz. Lastiği 20 sıra ördükten sonra düz örgüye geçiyoruz. Beden boyu 34 cm olduğunda kol oyuntusu içinyandan 3+2+1 ilmek kesildikten sonra örgümüze devam ediyoruz. Beden boyu 47 cm olduğunda da yaka oyuntusunu kesmeye başlıyoruz. Yaka için yaka kenarından başlayarak her sırada önce 2 kere 4 ilmek, sonra da 2+1 ilmek yaka kesintisi yapıyoruz. Bu işlemden sonra elimizde 7 ilmek kalmış olması gerekiyor. Son olarak bu 7 ilmeği bir seferde keserk ön parçamızı bitiriyoruz.

Aynı işlemleri tekrar ederek ikinci ön parçayı da ördükten sonra arka parçamızı örebiliriz.

Arka için şişimize 62 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. 2 düz 2 ters örgü ile 20 sıra lastik yapıyoruz. Düz örmeye başlıyoruz. Beden boyumuz önlerde olduğu gibi 34 cm olunca iki tafartan kol oyuntularını yapmaya başlıyoruz. Yine aynı şekilde 3+2+1 kesinti uyguladıktan sonra, beden boyumuz 53 cm olunca omuzları birer kez 6+7 ilmek keserek örmeye devam ederken, aynı anda tam ortadan 24 ilmek de yaka için kesip arka parçayı da tamamlıyoruz.

Hırkamıza kol örmek için 34 ilmek atıyoruz ve 2 düz 2 ters 20 sıra latiğimizi ördükten sonra düz örgüye geçerken, 8 sırada bir ilmek olmak üzere 5 kez 1’er ilmek artırarak toplamda 44 ilmeğe ulaşıyoruz. Kol boyu 44 cm olduğunda 3+2+1 şeklinde kesinti yapıyoruz. Sonra her 4 sırada bir kez iki kere üst üste 1’er, 4 kez de 2’şer ilmek kesintilerini yapıyoruz. Elimizde son olarak kalan 8 ilmeği de keserek kolumuzu bitiriyoruz.

Bütün parçaları hazır olan hırkamızın dikiş işleminden sonra, yaka kenarına 60 ilmek takılarak 2 düz 2 ters, 14 cm lastik örüp yakasını oluşturuyoruz.

En son işlem olarak fermuarını geçirdiğimiz hırkamızı, iyi günlerde giymeye başlıyoruz…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ