Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Dantel Yakalı Mor Hırka

Dantel Yakalı Mor Hırka

MALZEME: Nako Bambu

RENK NO: 275(5 yumak)60 (9 yumak)

ŞİŞ NO: Beş

ÖRGÜ ŞEKLİ: Düz örgü, dantelörgü

ÖN: Atmış renk numaralı iplikle beş ilmek başlanır, yirmiyedi ilmek edene kadar her sırada iki’şer ilmek çoğaltılır. Otuzaltı santimetre örülerek kol evi kesimi için kenarlarda üç+iki+bir ilmek kesilir. Yirmiüç santimetre daha yapılarak bütün ilmekler üç kademede bitirilip tamamlanır.

ARKA: Atmış renk numaralı iplikle seksensekiz ilmek başlanır, düz yapılır. Otuzaltı santimetre örülerek kol evi için kenarlarda üç+iki+bir ilmek kesilir. Yirmi santimetre daha örülerek arada yirmiiki ilmek arka yaka için kesilir. Omuzlarda kalan yirmiyedi’şer ilmek üç kademede bitirilerek tamamlanır.

KOL: Atmış renk numaralı iplikle elli ilmek başlanır, iki sırada bir toplam atmışbeş ilmek olana kadar artırılır. Yirmibir santimetre yapılarak kol evi için kenarlarda üç+iki+bir ilmek kesilir. On ilmek kalana kadar her sırada bir’er ilmek azaltarak kalan on ilmek bir defada kesilip bitirilir. İki sıra aralarda iki’şer zincir çekerek üç’lü trabzan örülür. Yeniden elli ilmek çıkarılarak yedi santimetre düz örülür. Beş sıra aralarda iki’şer zincir çekilerek üç’lü trabzan yapılarak bitirilir.


bayan kadın Dantel Yakalı Mor Hırka modelleri örnekleri çeşitleri örgü bayan Dantel Yakalı

DANTEL: İkiyüzyetmişbeş renk numaralı iplikle kol uçlarına ve bütün yaka için yapılan beş sıra üç’lü trabzanın üzerine model yapılır.

1.sıra: Yapılan üç kutu sekiz tane trabzanla doldurulur. Altı tane zincir çekilerek iki kutu atlanıp tekrar üç kutuya sekiz ilmek doldurulur.

2.sıra: Altı dolgu örülerek altı tanet zincir yapılarak alttaki zincire batırılır. Üç zincir yapılaarak tekrar alttaki zincire batırılır. Altı zincir çekilir. Üç sıra bu şekilde yapıldıktan sonra üç. sıraya geçilir.

3.sıra: Üç trabzan örülerek yedi zincir çekilir. Çekilen üç zincire bir’er kere batırılır. Altı zincir çekerek aynı yere yeniden batırılıp kutu yapılır.

4.sıra: Bir trabzan yapılıp altı zincir çekilir. Çiçeğin oluştuğu kutuya birer zincir yapılarak dokuz tane direk örülür.

5.sıra: Beş zincir yapılarak direklere iki’şer zincir çekip altı’şar kutu örülerek tamamlanır.

6.sıra: Atmış renk numaralı iplikle yedi’şer adet zincir yapılıp sık iğne şeklinde batırılarak tamamlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ