Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Çiçekli Tığ İşi Şapka (Anlatımlı)

Çiçekli Tığ İşi Şapka (Anlatımlı)

Hem yazlık hem de kışlık olarak kullanabileceğimiz bir şapka modeli buldum ve hemen örgü sever hanımlarla bu modeli paylaşmak istedim. Küçük hanımları yazlık mekanlarda, güneşlik kısmını biraz daha uzun örerek güneşin zararlı etkilerinden bu harika şapka ile koruyabilirsiniz. Merserize ip kullanarak örebilir ve sizler de severek kullanabilirsiniz…

Malzemeler :

1 adet 100 gr. ip ve

2 numara tığ.

Yapılışı :

Şapkamızı örmeye tepe noktasından başlıyoruz. 7 zincir çekip halka yaptıktan sonra, bir sıra sık iğne yani; tığımızın üzerine ip dolamadan halkanın içine batıp tek seferde çekerek örüyoruz. İkinci sırayı, bu sık iğnelerin üzerine bir tek bir çift sık iğne yaparak yani arttırarak tamamlıyoruz. Üçüncü sırayı da aynı şekilde bir çift bir tek sık iğnelerle  devam ediyoruz. Bu şekilde örgümüzü arttırmış oluyoruz. Örgümüzü, bombelenmeden ve marullanmadan, yani düz bir zemin üzerinde dümdüz durmasını sağlayarak, büyütmeye ve arttırmaya devam ediyoruz. Yaklaşık olarak bir çay fincanı tabağı büyüklüğüne ulaştığımızda aynı sayıda arttırmadan örmeye devam ediyoruz.

Her turda sığ iğneler yaparak ve giyecek kişinin başına deneyerek alın hizasına gelene kadar aynı işlemi yapmaya devam ediyoruz.

Bu noktadan itibaren güneşlik kısmını oluşturabilmek için yeniden arttırmalara başlıyoruz. Güneşliğin ilk sırasını 3 normal sık iğne sonra, 2 sık iğneyi aynı delikten alarak tamamlıyoruz. İkinci sırada 5 normal sık iğne, 2 aynı delikten sık iğne şeklinde arttırma yapıyoruz. Resimdeki model üzerinde güneşlik kısmı 9 sıra, ama bunu isteğimize bağlı olarak arttırıp azaltabiliriz. Son sırasına tığ ile zincir çekip batıp çıkarak süslüyoruz.

Şapkayı giyecek kişinin başına ölçerek tamamlıyoruz. Üzerine tığ işi çiçekler, kelebekler ile süslemeler yapıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ