Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Çiçek İşlemeli Kız Çocuk Hırkası (7-8 Yaş)

Çiçek İşlemeli Kız Çocuk Hırkası (7-8 Yaş)

Bu kış kız çocuklarının kıyafetlerinde çiçek desenleri modası başladı. Biz de modadan geri kalmayalım dedik. Çok güzel bir hırka ördük ve hemen çiçekli işlemelerimizi de üzerine kondurduk.. Gelin hep beraber yapılışına bir göz atalım…

Hırka için gereki malzemeler :

Nako Marka Süper İnci Örgü ipleri

Renk Numarası : 1182 (3 yumak), ayrıca çiçek işlemeleri için, farklı 3 renk ip,

4 numara örgü şişleri ve 3 adet düğme.

Yapılışı :

Arka İçin : 84 ilmek başlıyoruz. 9 cm 2+2 çift lastikten sonra düz örgüye geçiyoruz. Beden boyu 35 cm’de kol evi için her iki taraftan, 25 defa, 2 ilmek düz örüyoruz, 2 ilmek beraber alarak kesiyoruz. Bu şekilde yapılan kesintilere de reglan kol kesimi diyoruz 🙂 İlmek sayımızı 34 ilmeğe düşürmüş oluyoruz. Beden boyu 53 cm’de 34 ilmeğimizi tek seferde kesip parçamızı bitiriyoruz.

Önler İçin : 42 ilmek başlayıp, yine 9 cm 2+2 çift lastik örüyoruz. Lastikten hemen sonra diyagramdaki modelimizi de uygulamaya başlıyoruz. Beden boyu 35 cm’de, kol evi için tek taraftan 25 defa reglan kol kesimi yapıyoruz. İlmek sayımızı bu şekilde 17’ye düşürüyoruz ve yaka için beden boyu 50 cm olduğunda, 14+3 keserek, 53 cm’de ilmeklerimizin tamamını kesip bitiriyoruz. Diğer ön parçamızı da aynı şekilde örüyoruz.

 

işlemeli hırka modeli, şık kazaklar, örgü kazak örneği

Kollar İçin : 46 ilmek ile kolları örmeye başlıyoruz. 7 cm 2+2 çift lastikten sonra, düz örgüye geçiyoruz. İlk sırada 6 ilmekte 1 ilmek artırarak 52 ilmeğe ulaşıyoruz. Her iki taraftan 6 sıra arayla 7 defa 1’er ilmek artırarak 66 ilmekle örgüye devam ediyoruz. Kol boyu 37 cm olduğunda kol evi için her iki taraftan, 25 defa reglan kol kesimimizi uyguluyoruz. Kol boyu 54 cm’de kalan 16 ilmeğimizi tek seferde kesrek kolları tamamlıyoruz.

Kapüşon İçin : Omuzları diktikten sonra ön ortasından arka ortasına kadar şişe 40 ilmek çıkarıyoruz. 30 cm düz ördükten sonra bitiriyoruz. Yakanın diğer yarısına da aynı işlemi uygulayıp parçaları birbirine dikiyoruz.

– Beden parçalarını birbirine diktikten sonra, ön ortalardan ve kapüşon etrafından şişe toplam 318 ilmek çıkarıyoruz. 5 cm 2+2 lastik örüp, tek seferde keserek bitiriyoruz. Sağ ön ortasından 12 cm arayla 3 ilik açıyoruz.

Çiçek İşlemeler İçin : Sağ ön parçanın üst köşesine ve sol ön parçamızın alt köşesine 3 farklı renk ipimizle, iğne ile işleyerek çiçek motiflerimizi uyguluyoruz. 

Hırkamızı cici kızlarımızın kullanımına hazır hale getirmiş oluyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ