Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Bordo Kız Çocuk Hırkası (Anlatımlı)

Bordo Kız Çocuk Hırkası (Anlatımlı)

Bu yıl okullarda kız çocukları çok gösterişli olacak gibi. Çünkü annleri onlara çok şık bir hırka örecek. Örgü seven bütün hanımların kolaylıkla ve severek örebileceği bir model buldum ve hemen sizlerle bunu paylaşmak istiyorum.

Not : Model üzerinde uygulanan ölçüler 7-8 yaş için uygundur.

Modelde ilmek kaydırma ve 2+2 burgu modeli uygulanmıştır.

2+2 Burgu Modeli : Sağdaki iki ilmek soldaki iki ilmeğin önünden sola geçirilir. 

Malzemeler :

Nako Marka Superlambs Special Tweed

Renk Numarası : 35022 (4 Yumak),

4,5 numara örgü şişleri ve

4 adet düğme.

kız çocuk örgü modelleri, hırka örnekleri

Yapılışı :

Arka İçin : 78 ilmek ile örgümüze başlıyoruz. Lastik örmeden direk düz örgü ile devam ediyoruz. Beden boyu 6 cm olduğunda her iki taraftan 3 cm arayla 3 defa 1’er ilmek kesilerek 72 ilmeğe düşüyoruz. Beden boyu 20 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 14 defa 3 ilmek beraber alarak 2 ilmek kesiyoruz. Beden boyu 37 cm’de kalan 16 ilmeğimizi tek seferde keserek arka parçayı tamamlıyoruz.

Önler İçin : Örgü şişlerimize 48 ilmek atarak düz örmeye başlıyoruz. Ön ortadan 7 ilmeğimizi beden boyunca haraşo örüyoruz. Sol ön parçamızı örerken haraşo ördüğümüz ilmeklerin üzerine belirli aralıklarla 4 adet ilik açmayı unutmuyoruz. Bir taraftan 3 cm arayla 3 defa 1’er ilmek keserek ilmek sayımızı 45’e düşürüyoruz. Beden boyu 37 cm olduğunda kesinti yaptığımız taraftan kol evi için, 14 defa 3 ilmeği beraber alıp 2 ilmek keserek 17 ilmeğe düşüyoruz. Beden boyu 40 cm olduğunda yaka oyuntusu için ortadan sırayla 7+4+3+1+1 ilmek kesip, beden boyu 37 cm’de ilmeklerin hepsini tek seferde kesip ön parçalarımızı tamamlıyoruz.

Kollar İçin : Örgü şişlerimize 65 ilmek atarak kolları yine diğer parçalarda olduğu gibi düz örüyoruz. Her iki taraftan 1 cm arayla 5 defa 1’er ilmek keserek örgümüzü 55 ilmeğe düşürüyoruz. 15 cm düz ördükten sonra kol evi için her iki taraftan 23 defa 1’er ilmek kesip, kol boyu 34 cm olduğunda kalan 9 ilmeğimizi de tek seferde kesiyoruz. Kollar da tamamlanmış oluyor.

Yaka etrafından 88 ilmek çıkararak 2 cm, yani 3 diş haraşo örüp, tek seferde kesiyoruz.

Etek ucuna 24 ilmek ayrıca başlanarak haraşo örgü ve resimdeki modelde olduğu gibi 2+2 burgu modeli konularak 80 cm örüp kesiyoruz. Hırkamızın etek ucuna bu parçayı dikiyoruz.

Kollar için de 24 cm başladığımız ve burgu modeli ile ördüğümüz bantı 30 cm olduktan sonra kesip kol ağızlarına dikişle ekleyip hırkamızı tamamlıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ