Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Beyaz Kahve Kazak

Beyaz Kahve Kazak

Malzeme: 300 gr. beyaz, 80 gr. kah-verengi, 80 gr. tütün rengi, 100 gr. simli yün, 4,5 ve 5 nolu şişler.

Kullanılan örgüler: 1 /1 lastik: 1 yüz 1 ters. Düz örgü: 1 sıra yüz 1 sıra ters.

Not: Desenli örgüde her renk değişiminde iplikler tersten çaprazlanmalıdır, böylece deliklerin meydana gelmesi önlenir.

Arka: *4,5 nolu şişler ve beyaz renk yünle 96 ilmek atılır ve 5 cm.1/1 lastik örülür. 5 nolu şişlerle 2 sıra düz örgü örülür ve şema takip edilerek desenli örgüye başlanır. İlk desen şeridi bittikten sonra beyaz yünle 28 sıra düz örgü yapılır. Kol oyuğu için yanlardan 3 ilmek kesilir, sonra iki sırada bir 3 defa 1 ilmek eksiltilir. 4 sıra eksiltme yapılmadan örülür. Sonra şemaya tersten başlanarak desenli örgüye geçilir (yani 37. sıral. sıra olur). Yanlardan 2 sırada bir 1 ilmek eksiltilmeye devam edilir*. Desen bitiminde beyaz yünle 12 sıra düz örgü yapılır (eksiltmelere devam ederek). 16 ilmek kaldığında hepsi birden kesilir.

bayan kadın beyaz kahve kazak modelleri örnekleri çeşitleri örgü bayan kazak

Ön: *’dan *’a kadar arka parça gibi örülür. 24. sıraya kadar desenli örgü yapılır (ters çevrilmiş olan şemanın 12. sırasına kadar) ve reglan için yan eksiltmelere devam edilir. Şemanın 25. sırasında (ters çevrilmiş şemanın 13. sırası)örgü yaka için iki pârçaya ayrılır. İlk 34 ilmek desenli örgü ile örülürken diğer ilmekler bekletilir. Yaka içinden 3 sırada bir 1 ilmek ve reglan için yandan 2 sırada bir 1 ilmek eksiltilir ve tek ilmek kalana kadar bu şekilde devam edilir. Diğer parça aynı şekilde örülür

Kol: 4,5 nolu şişlerle ve beyaz renk yünle 40 ilmek atılır ve 5 cm. lastik örülür. 5 nolu şişlerle, ilk sırada yanlardan birer ilmek artırılarak, 2 sıra düz örülür, sonra arkada olduğu gibi desenli örgüye geçilir ve yanlardan 6 sırada bir 1 ilmek artırılmaya devam edilir. Desen bitiminde beyaz renkle 44 sıra düz örgü yapılır ve yanlardan yine 6 sırada bir 1 İlmek artırılır. Kol oyuğu için yanlardan 3 ilmek kesilir. Sonra iki sırada bir 3 defa yine yanlardan birer ilmek eksiltilir. Arkada olduğu gibi ikinci desen şeridine geçilir (şema tersyüz edilerek) ve 2 sırada bir yanlardan 1 ilmek ekslltilmeye devam edilir. Desen bitiminde beyaz renkle düz örgüye geçilir ve 12 ilmek kalana kadar yanlardan iki sırada bir 1 ilmek eksiltilir.

Hazırlanışı: Reglanlar dikilir.

Yaka bordörü: 4,5 nolu şişler ve beyaz renk yünle 113 ilmek atılır. İlmeklerin ortası (57. ilmek) renkti bir iplikle işaretlenir. 1/1 lastik örgü yapılır ve ön ücu meydana getirmek için orta ilmeğin öncesi 2 ilmek ve sonrası 2 ilmek beraber örülür. 6 sıra örüldükten sonra ilmekler kapatılır. Yanlar ve kol altları dikilir. Yaka bordürü dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ