Bulunduğunuz Sayfa: Ana Sayfa // Bluz Modelleri // Bayan Yelek Yapılışı

Bayan Yelek Yapılışı

Yorum Yazın

Reklamlar

Çok şık bir yelek modeli buldum ve yapılışını hemen siz değerli örgü severlerle paylaşmak istedim. Bahar ayları için ideal bu örgü yelek modelini ben çok beğendim eminim siz de beğeneceksiniz.

Malzemeler :

4 adet istediğiniz renkte el örgü yünü (100 gr’lık),

5 numara örgü şileri.

Yapılışı :

Şık yeleğimizi örmek için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra, örgü şişlerimize 74 ilmek atarak arka parçayı örmeye başlıyoruz. 5 sıra haraşo örüp, düz örgü ile devam ediyoruz. Düz örgü yaparken, 1 sıra boyunca ilmeklerimizi düzden, 1 sıra boyunca da tersten alarak örüyoruz. Örgü boyu 40 cm olduğunda, başlardan, her sırada 1 ilmek olmak üzere 5 defa kol kesintisi uygularken aynı anda başlardaki 5’er ilmeğimizi haraşo örüyoruz. Bu şekilde 65 cm olduğunda keserek arka parçamızı tamamlıyoruz.

    

Örgü şişlerimize 41 ilmek atarak ön parçamızı örmeye başlıyoruz. İlk sıradan itibaren baştaki 4 ilmeğimizi haraşo olarak yaka kenarına kadar götürüyoruz. Resimdeki modeli oluşturmak için; 7 ilmek düz, 1 ilmek ters, 1 ilmek dolayıp, 2 ilmeği aynı anda alıyoruz. Pirinç örgüye başlayıp 7 ilmek örüyoruz 20 ilmek düz ile sıramızı tamamlıyoruz. Oluşan deliği her sırada bir sola kaydırıp, aralarını da pirinç örmeye devam ediyoruz. Her 14 sırada bir modelimizi yapıyoruz. 39 cm bu modele uygun ördükten sonra kolu aynen arkadaki ölçüye göre kesiyoruz. Parçamızı şişte bekletiyoruz.

Diğer ön parçamızı aynen örüp, aynı sıraya geldiğimizde, iki ön parçayı tek şişte birleştiriyoruz.

58 cm olan ön parçamızdan yaka için kesinti yapmaya başlıyoruz. Her sırada 1 ilmek olmak üzere 12 sıra boyunca yakayı kesiyoruz. Kalan bütün ilmeklerimizi, kol kenarlarındaki 4’er haraşo ilmekler hariç, düz örüp tek seferde keserek, ön parçamızı da tamamlamış oluyoruz.

Son olarak modelde gördüğünüz şık yakayı yapmak için, yaka kısmından, 5 numara yuvarlak şiş ile, 90 ilmek çıkararak

17 cm düz örgü yakamızı tamamlıyoruz. Yakamızın altına bir düğme ekleyerek, yeleğimizin şıklığına şıklık katabiliriz.

Şık yeleğimiz artık kullanıma hazır…

Şu Tariflere de Bakabilirsiniz:

Nako Bebek Kazağı Yapılışı
Jakarlı Renkli Çocuk Hırkası Yapılışı
Tek Omuz Püskükllü Örgü Bluz

Önceki
Sonraki
merserize hırka şablonu

Leave a Reply

Copyright © 2011 Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi. el işleri
bayan kadın . örgü şal kazak tarifi .
Domain