Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Bayan Atkı-Bere Yapılışı

Bayan Atkı-Bere Yapılışı

Atkı ve bereler örmesi kolay, giymesi keyifli kışlık malzemeler. Tığ işi ile uygulanmış atkı-bere modelini ben çok beğendim. Eminim sizler de beğeneceksiniz.

Kolay motiflerle istediğiniz renkleri kullanarak oluşturacağınız model üzerinde, kahve, krem ve mavi tonlar kullanılmış Çok da güzel olmuş. Yapılışına bir göz atalım;

Malzemeler : Kahverengi, krem ve mavi renklerde atkı ipi,

İpimizin kalınlığına uygun tığ (ortalama 3 numara yeterli olacaktır.)

Atkı yapmak için : Atkımızı örmek için birazdan tarifini vereceğim motiflerden toplam 6 tane örmemiz gerekiyor. Kahverengi ipimizle 5 zincir çekip halka yapıyoruz. Halka içine sırasıyla bir sık iğne, iki trabzan ve yine bir sık iğne işlemini dört kez tekrar ederek, 4 yapraklı bir çiçek modeli oluşturuyoruz. 2 zincir çekerek çiçeğin arkasına batıp, 4’er zincirle 4 yuva oluşturuyoruz. Bundan sonraki sırada her yuvaya 3 trabzan+3 zincir+3 trabzan yapıyoruz. Yaprakların aralarına ise 4’er zincir çekiyoruz. Bir üst sıraya geçerken krem rengi ipimizle, aradaki zincirlerin üzerine 4’er adet trabzan yaparak, aralarda da 5’er zincir çekerek sıramızı tamamlıyoruz. Ancak burada bir ayrıntı var ki; motifimize köşeli form verebilmek için köşelerde aynı yere iki defa 4’er trabzan yapıyoruz.

Bu aşamaya gelen motifimizin üzerine mavi renk ile örmeye başlıyoruz. Mavi renk ile motifin üzerine 3 sıra file örüyoruz. Yani; aralarda 7-8 zincir çekip, trabzanlar yaparak motifin etrafını 3 sıra dolanıyoruz.  Bu şekilde tamamladığımız 6 adet motifimizi file yerlerinden birleştirerek, istediğimiz üzünlüğa ulaşınca atkımızı bitiriyoruz.

Bere yapmak için :

3 numara tığ ile 5 zincir çekip halka yapıyoruz. Halka içine 10 adet trabzan yapıyoruz. Bir üst sıradan itibaren her sırada belirli aralıklarla arttırarak, 10 sıra örüyoruz. Bundan sonraki 5 sıra boyunca da aynı oranda trabzanları eksilterek örüyoruz. 3 sıra krem rengi ipimizle devam ettikten sonra şık beremizi tamamlaması için, krem rengi ile ördüğümüz kısımdan, kahverengi kurdela geçirip tamamlıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ