Örgü resimli anlatımlı örgü sitesi

Şık Renkli Kazak Yapılışı

Şık Renkli Kazak Yapılışı

Kış ayları hızla yakaşırken kendime güzel bir kazak örmeye karar verdim. Tamamen düz örgü ile örülen kazak renklerin ahengi, yakası ve önündeki ponpon süsleri ile çok şık bir hale gelmiş. Çok beğendim, sizinle de paylaşmak istedim.

Örgü örme konusunda acemi olanların bile kolaylıkla ve çabucak öreceğine inandığım bu kazak modeli, soğuk günlerde sıcak görüntüsü ile içimizi ısıtacak.

Gerekli Malzemeler :

Kazağımız için toplam 450 gr ip kullanacağız. Renklerine siz karar verin. Şişlerimiz ise 4.5 numara olacak.

Not : Ölçüler 38 beden içindir. Sayıları bedeninize gere artırıp azaltabilirsiniz.

Uygulama :

Ön için örgü şişlerimize 86 ilmek atarak başlıyoruz. 2 düz 2 ters çift lastiğimizi 12 cm kadar ördükten sonra, düz örgümüze geçiyoruz. Bu arada sıra başından itibaren ipimizin rengini değiştirebiliriz. Bu şekilde 26 cm kadar düz ördüğümüz kazağımızın kol kesimlerini yapmaya başlıyoruz. Her sırada ve sırasıyla iki yandan, 4+3+2+1 olarak kol kesimini tamamlıyoruz. Kol kesiminin son sırasında, yaka oyuntusu için tam ortadan 20 ilmeği kesip omuz yükseltisine kadar örmeye devam ediyoruz. Omuzların formu oluştuktan sonra, tek seferde keserek kazağımızın önünü tamamlamış oluyoruz.

Arkayı da kesintileri aynı olacak şekilde örüp bitiriyoruz.

Kazağımızın kollarını yapmaya, 48 ilmek atarak başlıyoruz. 7 cm kadar, 2 düz 2 ters çift  lastikten sonra renk koymaya başlıyoruz. Düz örgü ile devam ettiğimiz örgümüz, 37 cm olunca her sırada olmak üzere, sırasıyla 2+1+1 olarak kesiyoruz.

Kollarını da tamamladığımız kazağımızın bütün parçalarını birbirine dikişle ekliyoruz.

Kazağımızın şık yakasını yapmak için örgü şişlerimize 80 ilmek atarak, 2 düz 2 ters çift lastik örgü ile 50 cm örüp kesiyoruz. İki ucundan diktiğimiz yakamızı, kazağımızın boynuna düzgünce ekliyoruz.

Yaka kenarını ve kazağımızın önünü ponponlar ya da çeşitli motiflerle süsleyerek kullanabiliriz, ama benim tercihim sade olmasından yana.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ